×

Jerzy Owsiak w otwartym liście do Kingi Dudy: „Dodatkowa para rąk się przyda”

Jerzy Owsiak apeluje do Kingi Dudy w „liście”, opublikowanym na Facebooku. Na czym miałaby polegać ta współpraca? „Może o tym nie wiedziałaś? To teraz już wiesz” — pisze lider Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

TVP ważniejsza od onkologii?

O tym, że PiS wolał przeznaczyć 2 miliardy złotych na TVP zamiast na wsparcie onkologii, słyszeli chyba wszyscy. Opozycja — szlachetna i prawa, chciała przeznaczyć 2 mld złotych dla chorych na raka, politycy PiS — podli, bo odebrali pieniądze chorym. Bulwersującą historią media żyły kilka miesięcy temu. Jednak nadal przedmiotem sporu pozostaje, na ile propozycja opozycji podszyta była dobrymi intencjami, a na ile była jedynie grą polityczną, wykorzystującą przy okazji skandaliczny gest posłanki Lichockiej.

Zdaniem niektórych komentujących stwierdzenie, że te pieniądze realnie mogły zostać przeznaczone na wsparcie onkologii, jest kłamstwem. Chodziło bowiem nie o żywą gotówkę, a o obligacje, które miały trafić do Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Nie istniała więc prawna możliwość, żeby dzięki tym obligacjom dofinansować placówki ochrony zdrowia.

Niezależnie od tego, kto w tej sprawie miał rację, kwestia rażącego niedofinansowania ochrony zdrowia w Polsce powraca jak bumerang. Chorzy prowadzą internetowe zbiórki, są przy tym skazani na pomoc bliskich i obcych. Oprócz walki o życie, muszą walczyć o każdą złotówkę. Czy tak musi być?

Jerzy Owsiak apeluje do Kingi Dudy

Do głośnej sprawy przekazania 2 mld złotych na TVP, odniósł się Jerzy Owsiak, który napisał „list” do Kingi Dudy.

Doceniam Twoją społeczną funkcję doradcy Prezydenta RP. Sam bardzo polegam na radach moich dorosłych córek, a nawet potrafię wsłuchać się w opinie moich wnuczek – często dają mi dużo do myślenia

– zaczął Owsiak w poście na Facebooku.

Jerzy Owsiak apeluje do Kingi Dudy
Twitter

W dalszej części prezes fundacji WOŚP wspomniał o wpisie Andrzeja Dudy w mediach społecznościowych. Przypomnijmy: prezydent poprosił o wsparcie dla mężczyzny chorego na nowotwór.

My z Agatą już się przyłączyliśmy. Jeśli możecie, rozważcie. Każdy gest się liczy. Z góry dziękuję!

– napisał.

Do tych słów odniósł się Jerzy Owsiak, który pisze do Kingi Dudy:

Z takimi prośbami my, jako Fundacja WOŚP, spotykamy się codziennie. Dotyczą one Polaków w każdym wieku, którzy po prostu walczą o swoje życie, często zagrożone nie tylko brakiem dostępu do bardzo drogich terapii, ale od paru lat także coraz większymi trudnościami związanymi z dotarciem i skorzystaniem z przysługującej Obywatelom narodowej służby zdrowia. Aby pomóc, robimy to, co umiemy najlepiej – kupujemy sprzęt

– czytamy na Facebooku.

Lider WOŚP przypomniał następnie o sprawie przyznania 2 mld złotych TVP.

Kilka miesięcy temu, Kingo, była szansa, aby Twój Tata mógł w sposób wyjątkowy i jedyny pomóc onkologii – chodzi o 2 miliardy złotych, które dodatkowo i nagle, jak z nieba, zostały przekazane przez większość sejmową dla Polskiej Telewizji Publicznej, a mogły być jednym podpisem zawetowane, właśnie przez Twojego Tatę. Zgodnie z propozycją mniejszości sejmowej, mogły być przekazane na wsparcie onkologii

– pisze Owsiak.

Jerzy Owsiak apeluje do Kingi Dudy
Twitter

W dalszej części Owsiak przypomniał dotychczasowe osiągnięcia WOŚP i zaprosił córkę prezydenta do współpracy przy 29. finale w charakterze… wolontariuszki.

Jeśli chciałabyś więcej wiedzieć o bolączkach polskiej służby zdrowia, a także super działaniach organizacji pozarządowych, to serdecznie zapraszam do nas do Fundacji – właśnie przygotowujemy się do 29. Finału i dodatkowa para wolontariackich rąk do pomocy zawsze się przyda

– dodał Jerzy Owsiak.

Jaka będzie odpowiedź Kingi Dudy?

Fotografie: Facebook, twitter.com

Może Cię zainteresować