×

Jeff Bezos odda 10 mld dolarów. W ten sposób chce walczyć ze zmianami klimatu

Jeff Bezos odda 10 mld dolarów. To 8% całego majątku, jaki zgromadził założyciel Amazona, uważany za najbogatszego człowieka na świecie. Ten sam miliarder jeszcze niedawno miał odgrażać się pracownikom, że mogą stracić pracę, jeśli będą się wypowiadać na temat wpływie firmy na zmiany klimatu.

Jeff Bezos odda 10 mld dolarów

10 miliardów dolarów ma trafić z konta Bezosa do specjalnego funduszu Bezos Earth Fund, powołanego by walczyć ze zmianami klimatu. Te 10 miliardów to zawrotna suma. Ale stanowi jakieś 8% aktywów Bezosa. Majątek właściciela Amazona, szacuje się na 130 miliardów dolarów.

Pieniądze mają wspomóc badania naukowe oraz działalność aktywistów i organizacji pozarządowych. Miliarder napisał na Instagramie:

Chcę współpracować z innymi zarówno w intensyfikowaniu znanych już, jak i w poszukiwaniu nowych sposobów walki z dewastującym wpływem zmian klimatycznych na tej planecie, którą wszyscy zamieszkujemy.

Bezos podkreśla, że w walce ze zmianami klimatu, konieczne jest współdziałanie wielkich koncernów, małych firm, państw narodowych, organizacji międzynarodowych, a także pojedynczych ludzi.

Dystrybucja pieniędzy przez Bezos Earth Fund, ma rozpocząć się już latem tego roku.

Gest czy hipokryzja?

Większość uważa go za wielkiego biznesmena. Nie brakuje jednak głosów, że Bezos jest… wielkim wyzyskiwaczem.

New York Times i BBC opisały szokujące praktyki, jakim mieli być poddawani pracownicy Amazona. Firmę porównywano do obozu pracy. Byli pracownicy firmy, uznali jej sposób zarządzania jako „skomplikowaną maszynę do zaspokajania coraz większych ambicji Bezosa”. Z opowieści wyłania się obraz firmy, która nie ma skrupułów, a pracownika traktuje jak robota, przydatnego tylko wtedy, gdy spełnia normy i wymogi dotyczące wydajności.

Również w Polsce, już kilka miesięcy po otwarciu centrów logistycznych Amazona, pracownicy grozili strajkiem. Pracownicy byli pospieszani, łamano przepisy BHP.

Co ciekawe, jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez The Guardian, Amazon miał straszyć pracowników zwolnieniami za publiczne mówienie o roli firmy w kryzysie klimatycznym.

Co najmniej kilku pracowników było w tej sprawie przesłuchiwanych.

Jeff Bezos obiecał, że firma osiągnie zerową emisję w 2040 r.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować