×

Jarosław Kaczyński odszedł z rządu. Wiadomo już, kto zajmie jego miejsce

Jarosław Kaczyński odszedł z rządu, o czym poinformował osobiście w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda przyjęli już jego rezygnację, co było kropką nad „i” w decyzji Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński odszedł z rządu

Jarosław Kaczyński 6 października 2020 roku został powołany na stanowisko wicepremiera i wykonywał zadania przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów do Spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Teraz stało się to, o czym władze partii informowały już od dłuższego czasu.

Jarosław Kaczyński na pytanie zadane przez PAP, kiedy opuści Radę Ministrów, odpowiedział: „już w tej chwili nie jestem w rządzie”.

Wniosek o odwołanie już złożyłem do premiera i został on przyjęty. O ile mi wiadomo, to prezydent też go podpisał

– mówił Jarosław Kaczyński.

Szef PiS ocenia, że podczas swojej obecności w rządzie udało mu się wykonać zakładany plan i dobrze wspomina ostatnie 20 miesięcy, kiedy urzędował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z jego wypowiedzi dowiadujemy się również, że planował wcześniejsze odejście z rządu, ale plany pokrzyżował wybuch wojny w Ukrainie.

Choć nie będę ukrywał, że w tym planie nie było wojny, choć był on przygotowywany na ewentualność wojny. Sądzę, że w tym czasie zapadły te najważniejsze decyzje odnoszące się do tego, by Polska uniknęła bardzo trudnego losu. Chcemy się na tyle zbroić, aby ewentualny atak na nasz kraj był całkowicie nieracjonalnym przedsięwzięciem.

Oczywiście miałem być o cztery miesiące krócej w rządzie, ale wybuchła wojna w Ukrainie.Dzisiaj przebieg wojny jest taki, że nie wiadomo, kiedy się ona skończy. Natomiast mniej więcej wiadomo, kiedy będziemy mieli wybory, w związku z tym musiałem wybrać i wybrałem. Chętnie bym doczekał do końca wojny, ale wygląda na to, że będzie się ona ciągnęła dłużej

– mówił Jarosław Kaczyński.

Co tak naprawdę zaważyło na decyzji szefa PiS?

Skąd ta nagła decyzja Jarosława Kaczyńskiego? Czyżby były to zbliżające się wielkimi krokami wybory?

Postanowiłem, że muszę się skoncentrować na tym, co jest dla przyszłości Polski najważniejsze. To nie tak, że przeceniam swoją rolę, chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy. Wybory są po to, aby uzyskać dobry wynik wyborczy, a jeśli chodzi o PiS, to tym dobrym wynikiem wyborczym będzie ich wygranie i możliwość sprawowania władzy, oczywiście w koalicji Zjednoczonej Prawicy

– dodał Kaczyński.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez W Ukrainie (@w.ukrainie)

Kto zastąpi Jarosława Kaczyńskiego?

Kto będzie następnym szefem komitetu do spraw bezpieczeństwa? Jak zdradził Jarosław Kaczyński, „nie jest już właściwie tajemnicą, że to ma być szef MON Mariusz Błaszczak”.

To jest całkowicie naturalna decyzja. Mamy wojnę, a on jest ministrem obrony, więc w tej szczególnej sytuacji, w jakiej jesteśmy, takie połączenie ma bardzo duże zalety

– mówił Jarosław Kaczyński.

Co więcej, Mariusz Błaszczak będzie pełnił swoje obowiązki w randze wicepremiera. Póki co nie wiadomo, kiedy nastąpi powołanie następcy Jarosława Kaczyńskiego. Decyzja w tej sprawie należy do prezydenta Andrzeja Dudy.

18 czerwca Jarosław Kaczyński skończył 73 lata. Będzie Wam go brakowało w rządzie?

Źródła: tvn24.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij