×

Papież Franciszek dosadnie odniósł się do kwestii Jana Pawła II i pedofilii w Kościele

Imię Jana Pawła II i słowa: „pedofilia w Kościele”, coraz częściej padają w jednym zdaniu. Wiele osób jest przekonanych, że papież przez lata tuszował ten problem. Teraz w jego obronie stanął papież Franciszek.

Opacznie zrozumiane słowa

Jakiś czas temu papież Franciszek mówił o odwadze Benedykta XVI w walce pedofilią w Kościele. Jego słowa zostały przez niektórych odebrane, jako oskarżenia wobec Jana Pawła II, że ten tuszował problem. W ostatnim wywiadzie Franciszek wytłumaczył, o co dokładnie chodziło w jego wypowiedzi.

Jan Paweł II nie dostawał pełnych informacji

Wątpliwości, co do Jana Pawła II, wywołały słowa Franciszka z lutego tego roku. Papież opowiedział pewną anegdotę z czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Wspomniał, że w trakcie posługi papieża Polaka, kard. Ratzinger miał informacje w sprawie księdza z Meksyku oskarżonego o pedofilię. Jan Paweł II zwołał spotkanie w tej sprawie, po którym kard. Ratzinger miał schować dokumenty sprawy, aż do czasu jego wyboru na papieża. Podobno po spotkaniu miał stwierdzić, że „wygrała druga strona”.

Tym sposobem wiele osób stwierdziło, że Jan Paweł II chciał zatuszować sprawę Maciela Degollado, która wyszła na jaw dopiero po kilkunastu latach. Teraz papież Franciszek postanowił wyjaśnić sytuację. Wytłumaczył, że Jan Paweł II nie uczestniczył w feralnym spotkaniu. Wzięli w nim udział jedynie zwierzchnicy Kurii.

Jan Paweł II i pedofilia w Kościele – papież podejmował odważne decyzje

Dodatkowo Franciszek podkreślił, że Jan Paweł II był wprowadzany w błąd w kwestii pedofilii w Kościele. Zaznaczył, że podobnie jak Benedykt XVI czynił odważne kroki, mające na celu rozwiązać problem:

Należy zrozumieć pewne zachowania Jana Pawła II, bo pochodził z zamkniętego świata, zza żelaznej kurtyny, gdzie wciąż silny był komunizm. Panowała mentalność obronna. Nikt nie może wątpić w świętość i dobrą wolę Jana Pawła II. Jego świętość była wielka, naprawdę wielka

Może Cię zainteresować

zamknij