×

Jakie kary za wejście na cmentarz? Mowa o naprawdę ogromnych kwotach

Cmentarze na Wszystkich Świętych będą zamknięte – ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Ta decyzja wywołała ogromne zamieszanie. Choć wcześniej pojawiały się pogłoski, że tak może się zdarzyć, nikt nie przypuszczał, że decyzja zapadnie dosłownie w ostatniej chwili. Jakie kary za wejście na cmentarz w najbliższych dniach?

„Tradycja jest mniej ważna niż życie”

Na piątkową konferencję prasową wszyscy czekali właśnie ze względu na tę decyzję. Bo choć wcześniej pojawiały się głosy, że cmentarze na Wszystkich Świętych zostaną zamknięte, większość sądziła, że skończy się na apelu o rozłożenie wizyt na nekropoliach w czasie. Jednak rządzący od dawna mówili, że ostateczna decyzja w tej kwestii będzie mieć ścisły związek z sytuacją epidemiczną. A ta, jak wiemy, jest bardzo zła.

Analizowaliśmy ten problem bardzo dokładnie. Czekaliśmy z tą decyzją, bo żyliśmy nadzieją że liczba zakażeń będzie przynajmniej trochę malała. A ona jest coraz większa. Nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka, nie chcemy by na cmentarzach, przed cmentarzami, w komunikacji miejskiej gromadziło się wiele osób. Tradycja jest mniej ważna niż życie

– oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

W rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów czytamy:

Od dnia 31 października 2020 r. do dnia 2 listopada 2020 r. zakazuje się wstępu na teren cmentarzy, z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych.

Premier za pośrednictwem mediów społecznościowych powtórzył również apel o poszanowanie tej decyzji, która – jak podkreślił – była niezwykle trudna.

Jakie kary za wejście na cmentarz mimo zakazu?

Ledwo informacja o zamknięciu cmentarzy pojawiła się w mediach, ludzie tłumnie ruszyli, by odwiedzić groby swoich bliskich. Oczywiście nie wszyscy mieli taką możliwość, ze względu na to, że informacja pojawiła się w ostatniej chwili.

Już słychać głosy, że niektórzy próbują obejść zakaz. Co z tymi, którzy postanowią faktycznie zaryzykować i odwiedzić cmentarze w dniach od 31.10 – 2.11?

W samym rozporządzeniu Rady Ministrów nie ma informacji o konsekwencjach grożących osobom, które zignorują zakaz wejścia na cmentarz. Jednak zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, funkcjonariusze policji mogą wystawić mandat za złamanie zakazu. W grę wchodzą ogromne kwoty.

Zgodnie z treścią ustawy, za złamanie zakazu wejścia na cmentarz grozi kara pieniężna w wysokości od 5 000 zł do 30 000 zł.

Zgodnie z zapowiedzią premiera, ponowne otwarcie cmentarzy ma nastąpić we wtorek. O ile nic się nie zmieni…

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować