×

Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych? IMGW w końcu podało prognozę

Już za niespełna 3 tygodnie Polacy ruszą na groby swoich bliskich. Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych? Eksperci przewidują, że obejdzie się bez futra i zimowej czapki.

Pogoda na Wszystkich Świętych

W ostatnich dniach możemy mówić o sporym szczęściu — pogoda, oczywiście jak na tę porę roku, jest dla nas dość łaskawa. Dzięki temu możemy podziwiać piękną polską złotą jesień i — jak twierdzą meteorolodzy — tak będzie również w kolejnych dniach. Czy to oznacza, że wraz z końcem miesiąca nadejdzie załamanie pogody?

Pogoda w listopadzie bywa wyjątkowo kapryśna i zazwyczaj nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Czy tym razem zaświeci słońce? A może wręcz przeciwnie — spadnie pierwszy śnieg…? Zdaniem ekspertów, pierwsza opcja jest bardziej prawdopodobna.

Ciepło i słonecznie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił eksperymentalną prognozę pogody. Wynika z niej, że listopad ma być miesiącem z dodatnią anomalią temperatury. Średnia temperatura powietrza w Polsce ma być wyższa, niż norma wieloletnia mierzona w okresie 1991-2020.

Maksymalnie może być 18 st. Celsjusza. Nie oznacza to, że będzie cały czas na plusie. Temperatury ujemne też się pojawią. Z naszych analiz wynika, że temperatura minimalna może spaść nawet do -10 st. Nie jest to niczym nadzwyczajnym. W poprzednich latach tak też bywało

– wyjaśnia Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Wygląda na to, że Polacy pójdą na groby swoich bliskich w jesiennej kurtce i to w zupełności wystarczy. Według rzecznika IMGW, „tydzień, w którym będziemy obchodzić Wszystkich Świętych i Zaduszki, może być całkiem ciepły”. Z entuzjazmem nie należy jednak przesadzać. Prognozy wskazują, że w świątecznym tygodniu ma być nieco chłodniej niż w ubiegłym roku, kiedy to termometry wskazywały ok. 14-15 stopni i świeciło słońce. W tym roku w niektórych miejscach kraju 1 listopada może być pochmurny i deszczowy. Natomiast śnieg może pojawić się jedynie w górach. Temperatura maksymalna sięgnie 10-11 st. C.

Wstępne prognozy wskazują natomiast, że 1 listopada może być dość wietrznie. Porywy, miejscami osiągające nawet 25 km/h, mogą wystąpić w całym kraju.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x