×

Jak ustrzec się przed koronawirusem? GIS wydał szczegółową instrukcję

Jak ustrzec się przed koronawirusem? To obecnie najczęściej zadawane pytanie na świecie. Groźny wirus dotarł do Europy, wywołując panikę we Włoszech, gdzie zmarło już siedem osób. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia uspokaja, przypominając, że w 80 % choroba wywołana przez koronawirus ma łagodny przebieg, a „tylko” 2% zarażonych umiera. Warto jednak poznać sposoby, jak zapobiegać zakażeniu wirusem z Wuhan.

Jak ustrzec się przed koronawirusem? Mity

Wbrew powszechnemu przekonaniu, do ochrony przed wirusem 2019-nCoV nie potrzebujemy lamp UV, ani promieni ultrafioletowych. Jak ostrzega WHO, w ogóle nie powinny one być używane do dezynfekcji skóry, podobnie jak środki na bazie alkoholu lub chloru. Zastosowane na skórę lub do płukania jamy ustnej mogą ją poważnie uszkodzić.

Można je stosować wyłącznie do dezynfekcji powierzchni wspólnego użytku, takich jak klamki i drzwi, poręcze schodów czy słuchawka telefonu. Koronawirus ginie pod wpływem środków zawierających 62-71% etanolu, 0,5% nadtlenku wodoru lub 0,1% podchlorynu sodu.

Z kolei płukanki z zastosowaniem wody z solą czy płyny do płukania ust wprawdzie nie powinny zaszkodzić, ale też nie ma żadnych dowodów na ich działania ochronne.

Jak ustrzec się przed koronawirusem? Fakty

Jak zwykle, proste rozwiązania okazują się najlepsze. Tak jak w przypadku zwykłej grypy czy przeziębienia, należy unikać osób zarażonych. WHO szczególnie zaleca pracodawcom, by nie wywierali presji szybkiego powrotu do pracy i dali pracownikom czas na całkowite wyzdrowienie.

Jeśli zauważmy kogoś, kto kicha i kaszle, powinniśmy trzymać się jak najdalej od niego, zakrywać nos i usta chusteczką lub ochronną maseczką. Światowa Organizacja Zdrowia duży nacisk kładzie na higienę podczas gotowania posiłków, zwłaszcza mięsa i jajek.

Najważniejsze jednak jest dokładne i częste mycie rąk. Problem w tym, że mało kto wie, jak robić to poprawnie. Na tę okoliczność Główny Inspektorat Sanitarny opublikował specjalną instrukcję,

Wynika z niej, że zaczynamy od zwilżenia rąk ciepłą wodą i nałożenie mydła w zagłębienia obu dłoni. Następnie należy namydlić obie i spleść palce, by oczyścić przestrzenie między nimi. Później mydlimy kciuk jednej dłoni drugą ręką i odwrotnie, na koniec namydlamy wierzch dłoni oraz nadgarstki.

Cała czynność powinna trwać nie krócej niż 30 sekund. Ważne, by umytych rąk nie suszyć suszarką do rąk. Jak wykazały badania, suszarki mogą rozprzestrzeniać bakterie E.coli i salmonellę! Są 27 razy bardziej niebezpieczne od dyspensorów z ręcznikami papierowymi.

Powracający z zagranicy

Warto pamiętać, że okres wylęgania się koronawirusa wynosi od 5 do 6 dni, jednak w wyjątkowych przypadkach może trwać aż dwa tygodnie. Jeśli po powrocie z obszaru zagrożonego przez ten czas nie stwierdzimy u siebie kaszlu, duszności i gorączki powyżej 38 stopni, możemy uznać, że nie zostaliśmy zarażeni.

Jeśli tylko powyższe objawy wystąpią, natychmiast trzeba skonsultować się z lekarzem.

Osoby podróżujące z obszarów podwyższonego ryzyka, muszą wypełnić Kartę Lokalizacyjną Pasażera. Pierwsza weryfikacja stanu zdrowia pasażerów odbywa się jeszcze na pokładzie samolotu. Tymi, u których zostaną stwierdzone niepokojące objawy, zajmuje się lotniskowa służba zdrowia.

Czy paczki z Chin mogą przenosić wirusa? Jeśli chodzi o towary zamawiane przez Internet z tzw. regionów zagrożonych, to, zdaniem GIS, nie stwarzają one ryzyka zarażenia. Mimo to wielu klientów nie chce ryzykować i rezygnuje z zakupów z Azji.

Drogie maseczki

Odkąd koronawirus pojawił się w Europie, ceny maseczek ochronnych oraz środków do dezynfekcji poszły ostro w górę, głównie w sprzedaży internetowej.

Warto wcześniej sprawdzić, czy dany produkt na pewno nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym, gdzie z pewnością będzie kosztował wielokrotnie mniej niż w Internecie.

Dobrze też przed zakupem zweryfikować dokładnie cechy kupowanego produktu, żeby nie okazało się, że wydaliśmy mnóstwo pieniędzy na coś, co nie zapewnia żadnej ochrony.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, portal.abczdrowie.pl, gis.gov.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować