×

300 zł na szkolną wyprawkę dla dziecka. Już dzisiaj możesz złożyć wniosek

Wnioski na wyprawkę szkolną dla dzieci z programu „Dobry start” można składać od dzisiaj. Jak wynika ze statystyk, koszt programu dla uczniów to około 1,5 miliarda złotych rocznie począwszy od września 2018 roku. Warto zaznaczyć, że tego typu dodatek przysługuje każdemu rodzicowi i to bez względu na wysokość dochodu obydwu rodziców, a więc jest tutaj nieco inaczej niż w przypadku programu „Rodzina 500 plus”. Co zrobić, aby otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych, które przysługuje raz w roku na zakup podręczników i przyborów szkolnych dla Twojego dziecka?

Warunek otrzymania wyprawki

Należy pamiętać, że wyprawka przysługuje dzieciom, które uczęszczają do szkół podstawowych i ponadpodstawowych i nie ukończyły jeszcze 20 roku życia. W przypadku uczniów z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności dofinansowanie będzie należało się do momentu ukończenia 24 roku życia (również gdy ukończą ten wiek w bieżącym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego).

Jak się okazuje, propozycja PiSu wyklucza ze wsparcia finansowego pewne grupy nieletnich. Szkolna wyprawka nie będzie przyznawana podopiecznym domów dziecka i 6-latkom, którzy według przepisów nie są jeszcze pełnoprawnymi uczniami. 

Jak złożyć wniosek?

W celu otrzymania pieniędzy z programu nazywanego potocznie „300+” należy złożyć odpowiedni wniosek, który od 1 lipca można składać przez internet oraz bankowość elektroniczną. Od sierpnia natomiast będzie można to zrobić w wersji papierowej składając wniosek w Ratuszu, urzędzie dzielnicy, ośrodku pomocy społecznej lub wysyłając go pocztą. Zrobić to może tata, mama, rodzic zastępczy bądź opiekun prawny dziecka, któremu ma przysługiwać wyprawka.

Kiedy otrzymamy pieniądze?

Wszystko w tym przypadku zależy od tego, kiedy wniosek zostanie złożony. Jeśli zrobimy to w lipcu i sierpniu, rodziny powinny otrzymać wyprawkę dla swoich dzieci nie później niż 30 września. W przypadku gdy wniosek zostanie złożony po 1 września, gmina będzie miała 2 miesiące na jego rozpatrzenie i przyznanie świadczenia. Warto pamiętać przy tym, że termin składania wniosków zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej upływa 30 listopada. 

Wypełnianie wniosku

Dokument, który należy przygotować, nie jest zbyt obszerny. Liczy dokładnie 9 stron. Aby go wypełnić, będziemy potrzebować numeru konta, danych rodzica, dzieci, szkoły, do której uczęszcza uczeń oraz danych urzędu, które wpisujemy już na samym początku wniosku. Później przechodzimy do danych rodzica i dzieci. Idąc dalej znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące programu „Dobry start” i informacje na temat tego, komu przysługuje takowe świadczenie. Dalej podajemy numer konta, na który mają zostać przelane pieniądze. Na sam koniec wpisujemy datę, miejscowość i podpisujemy wypełnione przez nas dokumenty. To wszystko. Wypełniony wniosek składamy w jednym z wymienionych wyżej miejsc i czekamy na przyznanie świadczenia.

Może Cię zainteresować