×

Czy będzie podwyżka 300 plus? Już 1 lipca rusza nabór wniosków!

Czy będzie podwyżka 300 plus? Chociaż program funkcjonuje w Polsce już od 2018 r., świadczenie nie było dotąd waloryzowane. Tymczasem te 300 zł z miesiąca na miesiąc jest coraz mniej warte. Co na to rządzący?

Czy będzie podwyżka 300 plus?

300 plus to jedno ze świadczeń, które mają poprawić sytuację finansową polskich rodzin i wspomóc edukację dzieci. Rządowy program „Dobry Start” wprowadzono w 2018 r.

Od tej pory świadczenie nie było waloryzowane, chociaż za 300 zł możemy kupić coraz mniej. Rodzice chcieliby, by rząd zdecydował o podwyższeniu świadczenia w związku z szalejącą inflacją. Tylko czy budżet państwa to udźwignie? Pieniądze na wyprawkę szkolną trafiają do ok. 4,4 mln uczniów (świadczenie nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do przedszkola ani studentom).

 

Świadczenie wypłacane jest raz w roku na każde uczące się dziecko do ukończenia przez niego 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24. roku życia. Pieniądze można przeznaczyć nie tylko na zakup podręczników czy przyborów szkolnych, ale i na zakup ubrań czy też opłacenie dodatkowych zajęć.

„Fakt” przekonuje, że 300 plus jest obecnie warte 243 zł. Ale na waloryzację w najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć.

Nie wszystkie świadczenia podlegają automatycznej waloryzacji. Brak skoordynowanej polityki społecznej sprawia, że zasady waloryzacji różnych świadczeń zależą od różnych okoliczności. Zatem nie należy oczekiwać, że w czasie wysokiej inflacji świadczenia czy dodatki automatycznie pójdą w górę. Niestety dla świadczeniobiorców jest to zła wiadomość, bo mają świadomość, że za to samo przyznane świadczenie mogą kupić coraz mniej

– mówi „Faktowi” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Rusza nabór wniosków

Nabór wniosków rusza już 1 lipca (osoby, które złożą wniosek w lipcu lub sierpniu, otrzymają pieniądze nie później, niż do 30 września). Warto zatem przypomnieć, że w połowie kwietnia ubiegłego roku Sejm uchwalił nowelizację, zgodnie z którą wnioski o świadczenie „Dobry Start” można składać wyłącznie w drodze elektronicznej.

Można to zrobić przez bankowość elektroniczną, portal PUE ZUS lub portal informacyjno-usługowy Emp@tia (na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/).

O przyznanie świadczenia może się starać matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

Rozpatrywaniem wniosków zajmie się ZUS, a świadczenie zostanie wypłacone bez względu na dochód rodziny. Pieniądze trafią na konto bankowe.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij