Kategorie Inne

Każdy uczeń dostanie 300 zł wraz z początkiem roku szkolnego. Są jednak małe wyjątki

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, za sprawą którego rząd wprowadzi w życie program „Dobry Start” i wypłaci 300 złotych na każde uczące się dziecko. Do polskich rodzin trafi w tym roku w sumie 1,5 miliarda złotych, które dostanie blisko 4,6 miliona uczniów. Wnioski będzie można składać już za miesiąc. Co zrobić, aby dostać pieniądze?

Każdy uczeń dostanie 300 zł wraz z początkiem roku szkolnego. Są jednak małe wyjątki

Wyprawka szkolna będzie należeć się wszystkim dzieciom do ukończenia 20 roku życia i do 24 roku w przypadku dzieci niepełnosprawnych. 300 złotych nie dostaną natomiast dzieci uczęszczające do przedszkoli. Warto zaznaczyć, że wyprawka będzie zwolniona od podatku, nie będzie podlegać egzekucji komorniczej i nie będzie wliczana do dochodu.

W przypadku programu „Dobry Start” nie ma żadnych kryteriów dochodowych – 300 złotych będzie się należeć każdemu uczniowi, który spełnia powyższy warunek.

Co zrobić, aby dostać 300 złotych?

Aby otrzymać wyprawkę, wystarczy złożyć wniosek. Będzie można to robić już od 1 sierpnia do 30 listopada. Przyjmowanie wniosków przez internet ruszy już jednak od 1 lipca. Wypełnić go może matka, ojciec, opiekun prawny, opiekun faktyczny dziecka, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. W celu przyśpieszenia procesy przyznawania wyprawki zrezygnowano z doręczania decyzji administracyjnej. Pieniądze będą wysyłane na podane konto.

Każdy uczeń dostanie 300 zł wraz z początkiem roku szkolnego. Są jednak małe wyjątki
ldatschool.ca

Miejsca do składania wniosków

Wnioski można składać w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej, albo innej placówce, która została wyznaczona do przyjmowania tego typu wniosków. Pismo można składać również przez internet. W przypadku dzieci, które żyją w rodzinach zastępczych, wniosek trzeba złożyć w powiatowych centrach pomocy rodzinie.

Kiedy można spodziewać się pieniędzy?

Wszystko zależy od prawidłowości wypełnionych druków. W przypadku osób, które komplet wniosków złożą w lipcu i sierpniu, wyprawka powinna wpłynąć na wskazane konto nie później niż 30 września. Rząd ma jednak zrobić wszystko, aby pieniądze trafiły do rodzin już w sierpniu, a więc przed rozpoczęciem roku szkolnego. To wtedy rodzice mają najwięcej wydatków. W przypadku wniosków złożonych później, rząd będzie miał 2 miesiące na rozpatrzenie i wypłaty szkolnych wyprawek.

Źródło: fakt.pl | Fotografie: Maciej Myszkowiak - Radio Szczecin
Tagi: