×

Każdy uczeń dostanie 300 zł wraz z początkiem roku szkolnego. Są jednak małe wyjątki

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, za sprawą którego rząd wprowadzi w życie program „Dobry Start” i wypłaci 300 złotych na każde uczące się dziecko. Do polskich rodzin trafi w tym roku w sumie 1,5 miliarda złotych, które dostanie blisko 4,6 miliona uczniów. Wnioski będzie można składać już za miesiąc. Co zrobić, aby dostać pieniądze?

Wyprawka szkolna będzie należeć się wszystkim dzieciom do ukończenia 20 roku życia i do 24 roku w przypadku dzieci niepełnosprawnych. 300 złotych nie dostaną natomiast dzieci uczęszczające do przedszkoli. Warto zaznaczyć, że wyprawka będzie zwolniona od podatku, nie będzie podlegać egzekucji komorniczej i nie będzie wliczana do dochodu.

W przypadku programu „Dobry Start” nie ma żadnych kryteriów dochodowych – 300 złotych będzie się należeć każdemu uczniowi, który spełnia powyższy warunek.

Co zrobić, aby dostać 300 złotych?

Aby otrzymać wyprawkę, wystarczy złożyć wniosek. Będzie można to robić już od 1 sierpnia do 30 listopada. Przyjmowanie wniosków przez internet ruszy już jednak od 1 lipca. Wypełnić go może matka, ojciec, opiekun prawny, opiekun faktyczny dziecka, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. W celu przyśpieszenia procesy przyznawania wyprawki zrezygnowano z doręczania decyzji administracyjnej. Pieniądze będą wysyłane na podane konto.

Miejsca do składania wniosków

Wnioski można składać w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej, albo innej placówce, która została wyznaczona do przyjmowania tego typu wniosków. Pismo można składać również przez internet. W przypadku dzieci, które żyją w rodzinach zastępczych, wniosek trzeba złożyć w powiatowych centrach pomocy rodzinie.

Kiedy można spodziewać się pieniędzy?

Wszystko zależy od prawidłowości wypełnionych druków. W przypadku osób, które komplet wniosków złożą w lipcu i sierpniu, wyprawka powinna wpłynąć na wskazane konto nie później niż 30 września. Rząd ma jednak zrobić wszystko, aby pieniądze trafiły do rodzin już w sierpniu, a więc przed rozpoczęciem roku szkolnego. To wtedy rodzice mają najwięcej wydatków. W przypadku wniosków złożonych później, rząd będzie miał 2 miesiące na rozpatrzenie i wypłaty szkolnych wyprawek.

Może Cię zainteresować

zamknij