×

Wiemy, jak czuje się Andrzej Duda. Prezydent po raz drugi zakażony COVID-19

Prezydent Polski po raz drugi został zakażony koronawirusem. COVID-19 został potwierdzony u niego w środę 5 stycznia. Dziś głowa państwa spędza w izolacji już siódmy dzień. Jak czuje się Andrzej Duda? Czy drugie zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przechodzi ciężej niż pierwsze?

Jak czuje się Andrzej Duda?

O chorobie prezydenta i jego stanie poinformował 5 stycznia Paweł Szrot. Szef Gabinetu PAD napisał wtedy na Twitterze:

Szanowni Państwo, w związku z przypadkami zachorowań w Kancelarii Prezydenta i w jego otoczeniu Prezydent Andrzej Duda przeprowadził test na obecność COVID-19, który dał pozytywny wynik. Prezydent czuje się dobrze, nie ma ciężkich objawów i przebywa pod stałą opieką medyczną.

Andrzej Duda już od tygodnia przebywa w izolacji. Kolejnemu testowi na Covid zamierza poddać się dopiero po zakończeniu izolacji, chyba że lekarze podejmą decyzję o wcześniejszym testowaniu. A jak obecnie czuje się nasz prezydent?

Prezydent Andrzej Duda czuje się dobrze, nie ma żadnych poważnych objawów i wypełnia swoje obowiązki na tyle, na ile pozwalają mu przepisy.

– przekonuje Paweł Szrot w rozmowie z Faktem.

Mimo przeciwności losu głowa państwa przez cały ten czas jest w kontakcie ze swoimi współpracownikami i pracuje zdalnie na tyle, na ile pozwala mu sytuacja.

jak czuje się Andrzej Duda
Wikimedia Commons

Nie podano do publicznej informacji, czy Andrzej Duda pozostaje w izolacji sam, czy towarzyszy mu pierwsza dama Agata Duda lub córka Kinga.

Prezydent przyjął trzy dawki szczepionki przeciw COVID-19

Andrzej Duda jest ozdrowieńcem (już wcześniej przechodził Covid-19. W dodatku prezydent przyjął trzy dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Co prawda nie uchroniło to głowy państwa przed ponownym zakażeniem, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dzięki temu przechodzi chorobę łagodnie.

Jeżeli objawy są niewielkie albo jest to bezobjawowe zakażenie, to świadczy o dobrze wygenerowanej odporności

– mówi Faktowi prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Kto zaraził Andrzeja Dudę?

Ponowne zakażenie prezydenta Andrzeja Dudy to znak, że ktoś nie zapewnił wszelkich środków ochrony szefowi rządu.

Bezpieczeństwo zdrowotne prezydenta kraju jest ważne tak samo, jak fizyczne. Osoby, które pracują z prezydentem, powinny bezwzględnie się testować, aby mieć stuprocentową pewność, że nie są nosicielami

– zwraca uwagę ekspert od bezpieczeństwa Jerzy Dziewulski.

jak czuje się Andrzej Duda
Flickr

Od kogo mógł zarazić się prezydent? Czy do zakażenia doszło podczas nocy sylwestrowej? Niewykluczone, że tak. Przypomnijmy, że Andrzej Duda spędzał sylwestra w swojej rezydencji w Wiśle. Ile osób towarzyszyło prezydentowi i czy zostały one wcześniej przebadane na obecność COVID-19 – nie wiadomo.

Wszystkie procedury i obostrzenia covidowe w Kancelarii Prezydenta są przestrzegane, łącznie z testowaniem pracowników. Nawet gdyby były znane okoliczności, w jakich pan prezydent się zaraził, to jest to jego prywatną sprawą i nie będziemy tego ujawniać

– dodał Paweł Szrot.

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć szybkiego powrotu do zdrowia panu prezydentowi.

Źródła: www.fakt.pl, www.popularne.pl, www.rp.pl
Fotografie: Wikimedia, Flickr

Może Cię zainteresować