×

Firma InPost właśnie wydała ostrzeżenie w trosce o klientów. Nie daj się oszukać

Miejcie się na baczności! InPost ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają wiadomości tekstowe z informacją o możliwości śledzenia paczki przy użyciu specjalnej aplikacji mobilnej. Aplikacji, do której link znajdziecie w SMS-ie. Pod żadnym pozorem jednak w niego nie klikajcie. Link jest niebezpieczny, a zamiast do pomocnej aplikacji przekieruje Was na zainfekowaną domenę inpost24[.]tk.

InPost. Co to takiego?

Inpost to nic innego jak prywatny operator logistyczny, który działa na skalę ogólnopolską od listopada 2006 roku. Marka postawiła w całym kraju setki paczkomatów do samodzielnego nadawania i odbierania przesyłek o dowolnej porze, co umożliwia nam specjalny, otrzymany na telefon kod.

Wikimedia

InPost ostrzega przed oszustami

W ostatnim czasie dochodzi do przypadków podszywania się w SMS-ach pod markę InPost. Przestępcy rozsyłają wiadomości z informacją o śledzeniu paczki za pomocą aplikacji mobilnej wraz z linkiem do jej pobrania – czytamy w komunikacie

Jakie mogą być konsekwencje? Kliknięcie w podany link przekierowuje na domenę inpost24[.]tk i powoduje instalację złośliwego oprogramowania na urządzeniu z systemem Android. Oprogramowania, za pomocą którego oszuści mogą wykraść wszelkie dane, a w konsekwencji także pieniądze. InPost podkreśla, że nigdy nie wysyła wiadomości z linkami, które przekierowywałyby do stron innych niż te z domeną inpost.pl.

Dla przykładu tak wygląda niebezpieczna strona:

InPost

Co zrobić, jeśli padliśmy już ofiarą oszustów?

Zalecamy wzmożoną uwagę i ostrożność w podawaniu swoich danych lub klikaniu w podejrzane komunikaty czy wiadomości. Ci z Państwa, którzy otworzyli zainfekowany link, powinni przywrócić telefon do ustawień fabrycznych – informuje InPost

Oszuści nie próżnują

Przypadek InPostu to nie jedyny przypadek cyberprzestępczości w ostatnim czasie w Polsce. Wcześniej oszuści okradali ludzi przy użyciu chociażby Messengera. Podszywali się pod znajomych i prosili o „pożyczkę” np. na leki albo też zmyślali, że zgubili portfel i potrzebują na szybko przelewu. Oszuści uderzyli również w banki. Jakiś czas temu mBank i Santander informował, że próbują wyłudzić wiadomości SMS z kodami autoryzacyjnymi.  PKO BP uczulał natomiast na oszustów, którzy przesyłali linki do formularzy kredytowych.

Jak widzicie oszuści nie dają za wygraną i robią, co mogą, aby sięgnąć do naszych kieszeni. Zawsze warto więc kilka razy się zastanowić zanim w coś klikniemy lub podamy informację, która mogłaby zadziałać na naszą niekorzyść.

Źródła: tvn24bis.pl, inpost.pl
Fotografie: VLUU L310W L313 M310W / Samsung L310W L313 M310W (miniatura wpisu), commons.wikimedia.org

Może Cię zainteresować