×

Incydenty na Marszu Niepodległości. Tych materiałów nie zobaczysz w telewizji!

Incydenty na Marszu Niepodległości w Warszawie. Mimo mobilizacji policji i usunięciu przedmiotów z trasy, które mogłoby kusić uczestników przemarszu do burd, nie obyło się bez przykrych wydarzeń. Nie o wszystkim mówi się w telewizji, jednak media społecznościowe to skarbnica zdjęć i nagrań z obchodów 11 listopada. Znaleźliśmy dla Was te najbardziej poruszające z dzisiejszego Święta Niepodległości.

Centralne obchody Święta Niepodległości

Dzisiaj, tj. 11 listopada 2021 roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywają się różnego rodzaju uroczystości. Największy przemarsz zorganizowano w Warszawie. Rozpoczął się on w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Trasa marszu przebiega od ronda Dmowskiego do ronda de Gaulle’a Alejami Jerozolimskimi, dalej przez most i aleję Poniatowskiego w okolice Stadionu Narodowego. Została ona wcześniej „oczyszczona” z materiałów budowlanych, ławek, koszy i stojaków rowerowych, aby nie prowokowały uczestników przemarszu do burd i zamieszek. Niestety nie można powiedzieć, że przebiega w bardzo spokojnej atmosferze, ale i tak jest nieźle!

Co warto podkreślić, w tym roku Marsz Niepodległości kierowany przez Roberta Bąkiewicza jest częścią obchodów państwowych.

Incydenty na Marszu Niepodległości

Jeszcze przed rozpoczęciem marszu na rondzie Dmowskiego zgromadzili się antyfaszyści. Manifestantów z tęczowymi flagami i tych w barwach narodowych oddzielała Straż Marszu oraz policja.

Uczestnicy marszu odśpiewali hymn Polski, a niedługo potem niektórzy z nich odpalili race na rondzie Dmowskiego i szli z nimi dalej. Momentami dym był tak gęsty, że niewiele było widać.

Na rondzie de Gaulle’a spalono flagę Antify.

Na marsz przyszło co najmniej 100 tysięcy osób w różnym wieku. Większość chciało w spokoju uczestniczyć w obchodach Święta Niepodległości.

Byli jednak tacy, którzy zachowywali się wulgarnie. „Patrz, jak k**wa płonie” – słychać z ust mężczyzny, który podpala flagę z barwami niemieckimi.

Największym echem odbił się jednak incydent, podczas którego kilku uczestników przemarszu spaliło plakat z wizerunkiem Donalda Tuska.

Mimo wszystko, można uznać, że to jeden z najspokojniejszych przemarszów, jaki zorganizowano w ostatnich latach.

Jak napisał na Twitterze Patryk Osowski, reporter TVP Info:

#MarszNiepodległości2021 dotarł na błonia przed Stadionem Narodowym. Odbywają się kolejne przemówienia.

Podsumowując: to był chyba NAJSPOKOJNIEJSZY marsz jaki przez te 12 lat widziałem. Thumbs upThumbs upThumbs up Brawo!

Na zakończenie przemarszu odbędzie się złożenie wieńców przed popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego przy wejściu do Parku Skaryszewskiego.

Źródła: www.polsatnews.pl, tvn24.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij