×

Ile kosztuje 10 zł? Ten pozornie zwykły banknot może być warty fortunę!

Ile kosztuje 10 zł? Nie, nie jest to podchwytliwe pytanie z serii: ile waży kilogram pierza. Pieniądze mogą być warte znacznie więcej, niż wynika to z wydrukowanego na nich nominału. Jeśli wykażesz się spostrzegawczością, może się okazać, że banknot o nominale 10 zł znacząco poprawi stan Twojego portfela!

Warto dokładnie przeszukać kieszenie…

A czasem także szuflady, czy „skarby” odłożone na strychu.

Są dwie kategorie ludzi: pierwsza to ci, którzy najchętniej wszystko wyrzuciliby do niszczarki tuż po tym, jak przestaje być potrzebne. I druga, czyli ci, którzy wszystko odkładają, bo „może się jeszcze przydać”. Łatwo popaść w skrajność i dom zmienić w magazyn staroci i rzeczy zbędnych. Ale pozory mylą, a coś, co wydaje nam się nie mieć wartości, może nas mocno zaskoczyć.

Tak jest np. w przypadku starych monet 10 i 20 groszy, które już dawno wyszły z obiegu. I mimo to, a raczej właśnie dlatego, że pamiętają czasy PRL-u, można dzięki nim zarobić nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych! Liczy się oczywiście wiele czynników, większość z nich wychwycić może tylko sprawne oko specjalistów. Są jednak szczęśliwcy, którzy 10 groszy potrafią zamienić w równowartość przyzwoitego samochodu!

Warto dodać, że również inne monety czy banknoty mogą być warte znacznie więcej, niż wskazuje nominał.

Ile kosztuje 10 zł?

Niedawno gościem programu „Money. To się liczy” był Dawid Marciniak z Gabinetu Numizmatycznego. To dzięki ekspertowi dowiadujemy się, że za wybrane banknoty 10-złotowe można zgarnąć nawet do 2 tysięcy złotych.

Można znaleźć banknot, który będzie miał wszystkie numery takie same. Na przykład taka dziesięciozłotówka w stanie używanym może kosztować do tysiąca złotych. W stanie idealnym – jest szansa, że będzie kosztować nawet 2 tys. zł

— tłumaczył Marciniak w rozmowie z dziennikarzem portalu money.pl.

To by oznaczało, że przekazując „zwykły” banknot w cudze ręce, na własne życzenie możemy pozbyć się sporej kwoty! Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z cennym okazem?

Każdy banknot posiada numer seryjny, na który rzadko kiedy zwracamy uwagę. Warto dodać, że najcenniejsze banknoty posiadają numer złożony z ciągu tych samych cyfr. Są również jednak inne układy cyfr, które sprawiają, że banknot zyskuje na wartości.

Wartość mają również dwie wielkie litery na banknocie. Najcenniejsze z nich to YA i ZA.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), YouTube, Pixabay

Może Cię zainteresować