×

Pojawił się komunikat w sprawie drugiego etapu łagodzenia obostrzeń

Już jutro, 29 kwietnia odbędzie się kolejna konferencja z udziałem premiera Mateusz Morawiecki, podczas której dowiemy się, kiedy zostanie wprowadzony II etap łagodzenia restrykcji. Cała Polska w napięciu czeka na wiadomości o zmianach.

II etap wejdzie w życie już niebawem

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w środę premier Morawiecki poinformuje o szczegółach wdrażania w życie II etapu tzw. odmrażania gospodarki. Dziś miało miejsce posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Zebrani zajmowali się tematem ewentualnego wprowadzenia w życie drugiego etapu łagodzenia restrykcji i regulacji, które obecnie obowiązują ze względu na epidemię koronawirusa. Rzecznik rządu Piotr Müller napisał na Twitterze:

Zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obecnie ustalane są ostatnie szczegóły dotyczące zasad sanitarnych związanych ze znoszeniem restrykcji w II etapie. Jutro premier Morawiecki przedstawi datę oraz zakres kolejnego etapu.

Pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów został wprowadzony już 20 kwietnia. Od ponad tygodnia Polacy mają możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych oraz wchodzenia na teren lasów czy parków. Co więcej, uległa zwiększeniu dopuszczalna liczba klientów, którzy w jednym momencie mogą znajdować się w sklepie bądź w miejscu kultu religijnego. Wiele osób uważa, że zmiany te zostały wprowadzone zbyt wcześnie i w związku z tym, w najbliższym czasie może nastąpić gwałtowny wzrost liczby zakażeń.

Co się zmieni?

II etap łagodzenia restrykcji wiąże się z otwarciem hoteli i innych miejsc noclegowych. Ponadto, w weekendy będą działały sklepy budowlane i wybrane instytucje kultury takie jak muzea, biblioteki czy galerie sztuki. Müller zapowiedział, że:

Rozważane są przesunięcia z trzeciego etapu na drugi.

Nie sprecyzował jednak, o które dziedziny życia miałoby chodzić. Przypomnijmy, że trzeci etap zakłada m.in. otwarcie galerii handlowych oraz powrót do szkół dzieci z klas 1-3. Jest to jak najbardziej spójne z wypowiedziami Piotra Müllera, który wspominał już, że:

Otwarcie galerii może nastąpić szybciej niż się niektórym wydawało.

Ministerstwo Rodziny zapowiedziało, że wkrótce przedstawi rozwiązania mające na celu zapewnienie zorganizowanej opieki nad dziećmi do lat 8. Zgodnie z przedstawionym pierwotnie harmonogramem trzeci etap ma dotyczyć także branży gastronomicznej. Przewiduje otwarcie z pewnymi ograniczeniami części zakładów oferujących jedzenie. Równocześnie mają zostać ponownie otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i sklepy w galeriach handlowych. Dozwolona będzie także organizacja wydarzeń sportowych odbywających się na otwartej przestrzeni do 50 osób. Wprowadzenie tak dużych zmian wydaje się być bardzo niebezpieczne, biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich kilkunastu godzin w Polsce odnotowano aż 187  nowych zakażeń koronawirusem oraz 8 zgonów.

Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij