×

Morawiecki ogłasza nowe obostrzenia. Zapadła też decyzja w sprawie cmentarzy

Konferencja premiera Morawieckiego – jest decyzja odnoście cmentarzy we Wszystkich Świętych. Premier i minister poinformowali również o kolejnych obostrzeniach! „Szybkie działania wiosną i latem dały nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Ta druga fala zmiotła to poczucie, zresztą nie tylko w Polsce” – rozpoczął premier.

Premier apeluje do protestujących

Kompromis zazwyczaj polega na tym, że obie strony konfliktu nie są zadowolone. Ale o tym, co się dzieje, gdy ten kompromis przestaje obowiązywać, przekonujemy się od 22 października, kiedy to Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny punkt 2 ustawy. Ten dopuszczał możliwość terminacji ciąży w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Po decyzji TK kobiety wyszły na ulice, by zaprotestować. A politycy, tradycyjnie, zaczęli szukać winnych i przerzucać się wzajemnie odpowiedzialnością za to, co stało się w środku szalejącej pandemii. Zarówno ze strony polityków PiS, jak i ze strony opozycji, padły oskarżenia o narażanie zdrowia i życia Polaków. Podczas konferencji na Stadionie Narodowym, o uspokojenie nastrojów zaapelował premier, który przy okazji zasugerował, że wzrost liczby zakażeń ma związek z manifestacjami.

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ostrzegł również, że Polska przygotowuje się na bardzo niedobry scenariusz. Czy to oznacza nowy lockdown?

Będą nowe obostrzenia!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej jako pierwszy głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z zapowiedziami, poznaliśmy nowe restrykcje w związku z pandemią koronawirusa.

Potwierdziły się nieoficjalne informacje na temat pracy zdalnej.

Mamy prostą dyrektywę dla administracji publicznej: wszyscy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnej, muszą pracować zdalnie przez co najmniej 2 tyg

– stwierdził premier i z podobnym apelem skierował się do sektora prywatnego.

Zaapelował również do strajkujących, by zostali w domach i nie przyczyniali się do rozprzestrzeniania wirusa.

Szczepionka już w styczniu?

Podczas konferencji pojawiły się również dobre wieści, odnośnie szczepionki na koronawirusa.

Jest też nadzieja: wczoraj odbyłem posiedzenie Rady Europejskiej. Przewodnicząca UE zaproponowała plan szczepień i bardzo prawdopodobne pojawienie się szczepionki już w styczniu. Oczywiście na zasadzie dobrowolności.

Zapewniliśmy sobie dostęp do tej szczepionki nie gorszy niż inne kraje

Co z 1 listopada? Jest decyzja

1 listopada odwiedzamy groby tych, których z nami już nie ma. To ważne dla Polaków święto, dlatego pytanie o dostęp do cmentarzy padało ostatnio wyjątkowo często. Wreszcie poznaliśmy odpowiedź!

Rządzący podkreślali, że ostateczna decyzja odnośnie Wszystkich Świętych zależy od sytuacji epidemicznej. Dziś okazało się, że cmentarze zarówno w sobotę ostatniego października, jak i w niedzielę 1 listopada i w Dzień Zaduszny, pozostaną zamknięte! Premier zacytował rozmowę z jednym z lekarzy, który powiedział:

Wielu starszych ludzi, którzy pójdą odwiedzić grób małżonka, być może za 3 tygodnie będą w tym miejscu leżeli.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij