×

Honorowe morderstwo w Iranie. Ojciec zabił 14-letnią córkę

Policja aresztowała mężczyznę podejrzanego o zabójstwo zaledwie 14-letniej córki. To tak zwane honorowe morderstwo w Iranie. Ta zbrodnia nie mieści się w głowie.

Śmierć w imię islamu

Do szokującego morderstwa doszło w Iranie w prowincji Gilan. Nastoletnia Romina Ashrafi uciekła z domu wraz ze swoim dużo starszym chłopakiem po tym, jak jej ojciec wyraził sprzeciw wobec ich małżeństwa. Rodziny obojga zgłosiły zaginięcie młodych na policję. Służby szybko odnalazły dziewczynę i jej 35-letniego ukochanego. Romina poinformowała funkcjonariuszy, że w jej domu rodzinnym nie jest bezpiecznie i że obawia się powrotu tam. Mimo to, sąd zadecydował, że powinna wrócić do ojca. Zgodnie z przewidywaniami 14-latki, ojciec okazał się być realnym zagrożeniem. 21 maja zaatakował śpiącą córkę. Przy użyciu sierpa rolniczego zabił Rominę. Było to tzw. honorowe morderstwo, które miało na celu zmycie plamy na honorze. W ten sposób chciał oczyścić wizerunek rodziny, który znacznie ucierpiał przez lekkomyślne i nieodpowiedzialne zachowanie nastolatki. Po dokonaniu zbrodni, mężczyzna udał się na posterunek policji i przyznał do morderstwa. W chwili poddania się trzymał jeszcze w ręce zakrwawione narzędzie zbrodni. Zbrodnia szokuje tym bardziej, że w Europie przepełnionej imigrantami pochodzącymi głównie z krajów islamskich coraz częściej dochodzi do wprowadzania groźnych zasad islamu. W Wielkiej Brytanii czy Niemczech funkcjonuje już tzw. policja szariatu, powstają gminy wyznaniowe i dochodzi do eskalacji przemocy na tle religijnym. Jednym z najgłośniejszych przypadków w ostatnim czasie był atak nożownika w Londynie.

Honorowe morderstwo w Iranie

Iran jest krajem, w którym islam determinuje zasady funkcjonowania państwa, które oparte są na szariacie. Za zamordowanie córki mężczyźnie nie grozi kara śmierci, ani wieloletnie pozbawienie wolności. Jako opiekun Rominy, zgodnie z islamskim prawem, jest chroniony przed niekorzystnym dla siebie wyrokiem. W przypadku orzeczenia uznającego jego winę, grozi mu zaledwie od trzech do 10 lat więzienia. Najbliższa rodzina ma prawo wystąpić o egzekucję, jednak tego typu żądania bardzo rzadko są akceptowane. W rezultacie większość sprawców zabójstw honorowych nie zostaje ukarana. Nie sposób określić jak duża jest skala zjawiska, jednak istnieją pewne szacunkowe obliczenia, które wskazują, że średnio 20 procent morderstw dokonywanych w Iranie ma podłoże religijne i jest tzw. zabójstwem honorowym. Sprawa zabójstwa 14-latki wywołała ogromne oburzenie na całym świecie. Shahindokht Molaverdi, była wiceprezydent do spraw kobiet i spraw rodziny oraz obecna sekretarz Irańskiego Towarzystwa Ochrony Praw Kobiet, napisała w mediach społecznościowych:

Romina nie jest ani pierwszą, ani nie będzie ostatnią ofiarą zabójstw honorowych.

Internauci są zszokowani tym, co się wydarzyło i nawołują do natychmiastowej zmiany przepisów.

Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować