×

Kolejny atak terrorystyczny. Polak pomógł obezwładnić islamskiego nożownika

We wczorajszym ataku terrorystycznym w stolicy Wielkiej Brytanii zginęły dwie osoby. Media na całym świecie podkreślają odwagę jednego ze świadków zdarzenia.

Akt terroru

28-letni sprawca Usman Khan zaatakował w budynku Fishmongers' Hall, gdzie odbywała się konferencja na temat wymiaru sprawiedliwości. Niespodziewanie mężczyzna zaczął dźgać nożem uczestników spotkania.

Khan miał na sobie atrapę ładunków wybuchowych i groził wysadzeniem budynku. Następnie mężczyzna wybiegł z budynku w stronę Mostu Londyńskiego. Jeden z mężczyzn, widząc, co się dzieje na moście zdjął ze ściany półtorametrowy kieł narwala i zaatakował nim terrorystę. W ujęciu nożownika pomogli mu też inni przypadkowi przechodnie, wyposażeni w przedmioty takie jak: gaśnica samochodowa, kij, parasol czy wspomniany kieł.

Na miejscu błyskawicznie pojawiła się policja. Most Londyński został zamknięty i otoczony przez policję. Jak podają media, walczący kłem narwala człowiek, który pomógł zatrzymać terrorystę to Polak.

Ofiary ataku

Policja informuje, że zamachowiec zaatakował nożem kilka osób. Dwie spośród ranionych – mężczyzna i kobieta nie przeżyli. Trzy kolejne osoby – mężczyzna i dwie kobiety trafiły do szpitala. Sprawca ataku został zastrzelony przez policję. Okoliczności śmierci Usman Khana są niejasne.

Terrorystyczna przeszłość

Brytyjski dziennik The Times, powołując się na źródła rządowe potwierdził, że Usman Khan, był w przeszłości skazany za przestępstwa związane z terroryzmem. W 2012 r. skazano go za udział w spisku dotyczącym planowania zamachów bombowych. Został wypuszczony w ubiegłym roku z więzienia, ale nosił elektryczną bransoletkę.

28-latek mieszkał w Staffordshire. Policja przeszukała mieszkanie sprawcy i poinformowała, że zamachowiec prawdopodobnie działał indywidualnie. Narodowość przestępcy nie została podana do wiadomości publicznej. Wiemy jedynie, że był imigrantem z Afryki Północnej.

Zagrożenie jest realne

BBC informuje, że na początku listopada poziom zagrożenia terroryzmem w Wielkiej Brytanii został obniżony z „poważnego” do „znacznego”. Klasyfikacji dokonało Wspólne Centrum Analiz Terroryzmu.

Ataki z użyciem noża lub samochodu są dużym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa ponieważ, często są przeprowadzane przez „wolnych strzelców”. Stąd mogą być trudne do zauważenia i wykrycia, gdyż wymagają stosunkowo niewielkiego przygotowania i komunikacji.

Premier zabrał głos

Premier Boris Johnson z Partii Konserwatywnej pochwalił odwagę grupy osób, która pomogła w ujęciu sprawcy. Jak powiedział:

Chcę oddać hołd niezwykłej odwadze tych członków społeczeństwa, którzy fizycznie interweniowali, aby chronić życie innych. Dla mnie reprezentują oni to, co najlepsze w naszym kraju i dziękuję im w imieniu całego naszego kraju

Brytyjski premier odniósł się do informacji o kryminalnej przeszłości sprawcy. Powiedział w piątek wieczorem, że „błędem” jest pozwalanie przestępcom skazanym za poważne zbrodnie z użyciem przemocy na przedterminowe wychodzenie z więzienia.

Szef rządu zapowiedział także zwiększenie liczby patroli policyjnych na ulicach.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com, Imgur.com

Może Cię zainteresować

zamknij