×

Kolejny atak terrorystyczny. Polak pomógł obezwładnić islamskiego nożownika

We wczorajszym ataku terrorystycznym w stolicy Wielkiej Brytanii zginęły dwie osoby. Media na całym świecie podkreślają odwagę jednego ze świadków zdarzenia.

Akt terroru

28-letni sprawca Usman Khan zaatakował w budynku Fishmongers’ Hall, gdzie odbywała się konferencja na temat wymiaru sprawiedliwości. Niespodziewanie mężczyzna zaczął dźgać nożem uczestników spotkania.

Khan miał na sobie atrapę ładunków wybuchowych i groził wysadzeniem budynku. Następnie mężczyzna wybiegł z budynku w stronę Mostu Londyńskiego. Jeden z mężczyzn, widząc, co się dzieje na moście zdjął ze ściany półtorametrowy kieł narwala i zaatakował nim terrorystę. W ujęciu nożownika pomogli mu też inni przypadkowi przechodnie, wyposażeni w przedmioty takie jak: gaśnica samochodowa, kij, parasol czy wspomniany kieł.

Na miejscu błyskawicznie pojawiła się policja. Most Londyński został zamknięty i otoczony przez policję. Jak podają media, walczący kłem narwala człowiek, który pomógł zatrzymać terrorystę to Polak.

Ofiary ataku

Policja informuje, że zamachowiec zaatakował nożem kilka osób. Dwie spośród ranionych – mężczyzna i kobieta nie przeżyli. Trzy kolejne osoby – mężczyzna i dwie kobiety trafiły do szpitala. Sprawca ataku został zastrzelony przez policję. Okoliczności śmierci Usman Khana są niejasne.

[wp_quiz id=”11″]

Terrorystyczna przeszłość

Brytyjski dziennik The Times, powołując się na źródła rządowe potwierdził, że Usman Khan, był w przeszłości skazany za przestępstwa związane z terroryzmem. W 2012 r. skazano go za udział w spisku dotyczącym planowania zamachów bombowych. Został wypuszczony w ubiegłym roku z więzienia, ale nosił elektryczną bransoletkę.

28-latek mieszkał w Staffordshire. Policja przeszukała mieszkanie sprawcy i poinformowała, że zamachowiec prawdopodobnie działał indywidualnie. Narodowość przestępcy nie została podana do wiadomości publicznej. Wiemy jedynie, że był imigrantem z Afryki Północnej.

Zagrożenie jest realne

BBC informuje, że na początku listopada poziom zagrożenia terroryzmem w Wielkiej Brytanii został obniżony z „poważnego” do „znacznego”. Klasyfikacji dokonało Wspólne Centrum Analiz Terroryzmu.

Ataki z użyciem noża lub samochodu są dużym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa ponieważ, często są przeprowadzane przez „wolnych strzelców”. Stąd mogą być trudne do zauważenia i wykrycia, gdyż wymagają stosunkowo niewielkiego przygotowania i komunikacji.

Premier zabrał głos

Premier Boris Johnson z Partii Konserwatywnej pochwalił odwagę grupy osób, która pomogła w ujęciu sprawcy. Jak powiedział:

Chcę oddać hołd niezwykłej odwadze tych członków społeczeństwa, którzy fizycznie interweniowali, aby chronić życie innych. Dla mnie reprezentują oni to, co najlepsze w naszym kraju i dziękuję im w imieniu całego naszego kraju

Brytyjski premier odniósł się do informacji o kryminalnej przeszłości sprawcy. Powiedział w piątek wieczorem, że „błędem” jest pozwalanie przestępcom skazanym za poważne zbrodnie z użyciem przemocy na przedterminowe wychodzenie z więzienia.

Szef rządu zapowiedział także zwiększenie liczby patroli policyjnych na ulicach.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com, Imgur.com

Może Cię zainteresować