×

Gwałtowny atak grypy! Pierwszy tydzień września i aż 25 tys. przypadków

Gwałtowny atak grypy! W ciągu zaledwie 7 dni września odnotowano 25 tys. podejrzeń i zachorowań na tę ostrą chorobę zakaźną. Najczęściej chorują małe dzieci. Stanowi też dużo zagrożenie dla osób starszych i o obniżonej odporności. Szczepionka już cieszy się dużą popularnością, tylko że… brakuje jej w aptekach.

Gwałtowny atak grypy!

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podsumował pierwszy tydzień września pod względem liczby zachorowań na grypę. Dane są mocno niepokojące.

Tylko od 1 do 7 września 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 25 239 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. To oznacza, że średnia dzienna zapadalność wynosiła 9,4 na 100 tys. ludności.

Natomiast w tym samym czasie potwierdzono 3,7 tys. zakażeń koronawirusem.

Warto jednak dodać, że w pierwszym tygodniu września, mimo gwałtownego przyrostu zachorowań, z powodu grypy nikt nie umarł. Ale już z powodu COVID-19 zmarło w tym okresie 85 osób.

Najczęściej chorują maluszki

O powrocie dzieci do szkół było bardzo głośno ze względu na pandemię koronawirusa. Jednak już początek września pokazał, że rodzice będą zmagać się z jeszcze jednym poważnym problemem – masowymi zachorowaniami na grypę. Analogiczna sytuacja dotyczy przedszkoli i żłobków.

Z meldunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że aż 7 336 przypadków zachorowań na grypę dotyczyło maluchów do lat czterech. Ale chorują też dzieci w przedziale 5-14 lat. W tym przypadku odnotowano 4 852 zachorowań.

W przedziale wiekowym 15-64 lata zachorowało 10 tys. 985 osób. Natomiast 2 066 przypadki grypy dotyczą osób powyżej 65. roku życia.

Co ze szczepionkami?

Jeszcze nigdy tak mocno eksperci nie podkreślali konieczności szczepienia przeciwko grypie. Szczególnie wśród osób, które znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka. Gdy skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi jeszcze nie ma, a zagrożenie jest podwójne, trzeba sobie z nim radzić na wszelkie możliwe sposoby.

Warto nadmienić, że w związku z tym pacjenci będą mieli zapewnioną szerszą refundację szczepień przeciw grypie. Seniorzy powyżej 75. roku życia mogą zaszczepić się bezpłatnie. Jest również grupa osób, która może liczyć na 50-procentową refundację. A są to:

  • osoby w wieku 65-74 lat;
  • kobiety w ciąży i dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat;
  • osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi.

Pozostali mogą się zaszczepić, pokrywając koszt z własnej kieszeni.

A co z dostępnością szczepionki na COVID-19? Pracuje nad nią obecnie wiele firm, ale na razie — poza Rosją — bez sukcesu. Według wiceministra Waldemara Kraski, za realną datę pojawienia się skutecznej szczepionki możemy uznać jednak koniec grudnia lub początek stycznia.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować