×

Grzyby warte majątek odkryto w Polsce. Kilogram warty nawet 2 tys. euro!

Grzyby warte majątek w Polsce istnieją? Być może nie wiesz, ale do najdroższych grzybów świata należą trufle. Dla przykładu za kilogram trufli białej trzeba zapłacić ok. 30 tys. złotych! Dziś jednak nie o nich, a o grzybach, które bywają wręczane w Japonii jako prezent ślubny. Co ciekawe, w Polsce pierwszy raz znaleziono ów gatunek grzyba w 1921 roku. Od tego momentu przez blisko kolejne 100 lat nikt go w naszym kraju nie widział, aż do teraz. Jeden z grzybiarzy natrafił na jego trop w Beskidach. Wiesz już o jakich grzybach mowa?

Nawet 2 tys. euro za kilogram grzybów

Grzybny rarytas, o którym mowa, to gąska sosnowa. Grzyb ten jest gatunkiem jadalnym, ponoć niezwykle smacznym – podaje portal ekologia.pl. Cechować go ma wyjątkowy aromat przypominający cynamon. Niezwykłe jest to, że ten nie zanika nawet po dłuższym gotowaniu czy smażeniu. Gąski sosnowe spożywa się m.in. w Chinach, Bhutanie i w Korei.

Szczególnym uznaniem cieszą natomiast w Japonii, w której znane są jako matsuake.

W Japonii owocniki gąski sosnowej bywają wręczane jako prezent na specjalne okazje typu ślub lub awans w pracy. Cena jednego kilograma gąsek sosnowych mocno zależy od pory roku i od pochodzenia danej partii towaru. Najwyżej ceni się owocniki zebrane w samej Japonii, płacąc po 2 tys. euro (ok. 9,4 tys. zł) za kg. Gąska sosnowa z importu bywa znacznie tańsza, nawet tylko około 90 dolarów (ok. 415 zł) za 1 kg

– podaje portal ekologia.pl.

Grzyby warte majątek w Polsce. Grzybiarz natrafił na ich trop w Beskidach

Do 2021 roku panowało przekonanie, że gąska sosnowa nie występuje w Polsce – miała status gatunku wymarłego. Założenie straciło ważność w sierpniu 2021 r. Pani Beata podała trzy stanowiska rzadkiego okazu w gminie Zawoja w Małopolsce. Co więcej, również w tym sezonie grzybiarka znalazła gąski sosnowe.

Gdy w ubiegłym roku rozpoznałem te grzyby jako gąski sosnowe, początkowo wzbudziło to dużo wątpliwości… Jednak miałem rację, to na 100 proc. ta gąska

– mówi grzyboznawca i autor książek o grzybach Wiesław Kamiński, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

Jak wygląda gąska sosnowa?

Owocniki gąski sosnowej są podobne do najmłodszych egzemplarzy borowików lub niektórych opieniek. Brązowy i gładki kapelusz, który robi się śliski podczas deszczowych i mglistych dni, u młodych owocników jest gruby i stożkowaty. Na uwagę zasługują również jego charakterystyczne, zawinięte ku dołowi brzegi. Trzon z kolei jest długi, brązowo biały i grubieje ku podstawie. Blaszki grzyba są zatokowato wycięte przy trzonie i często osłonięte błoną.

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: YouTube.com (miniatura wpisu), pl.wikipedia.org

Może Cię zainteresować