×

Anomalia w przyrodzie! Jest styczeń a w lasach pojawiły się grzyby

Tęsknicie za jesiennymi spacerami w lesie i szukaniem grzybów? Nadal jest to możliwe! W lasach pod Chojnicami pojawiły się kurki. Znajdziemy je również na Śląsku i w Dolnośląskim. Wolicie borowiki? Jeszcze rosną na Podkarpaciu.

Do lasów wróciły grzyby

Jeśli chcecie napełnić swój kosz pysznymi kurkami możecie wybrać się do Chojnic w zachodniopomorskim albo na Śląsk. Możliwości jest więc wiele. Leśnicy i zapaleni grzybiarze potwierdzają, że grzyby nadal w lasach są.

Około 30 świeżych kurek z lasu przyniosła mieszkanka Chojnic. Z pieprznikiem jadalnym do domu wrócił również mieszkaniec Śląska. Postanowił zrobić pamiątkowe zdjęcie zanim zabrał grzyby do domu. Kurki wciąż znajdziemy w lasach na Śląsku oraz w okolicach Zgorzelca w województwie Dolnośląskim.

Król grzybów na Podkarpaciu

W lasach znajdziemy nie tylko kurki. Na Podkarpaciu można również wpaść na borowika. Zadziwiło to leśników z Kolbuszowej. Kiedy portal Nagrzyby.pl zorganizował konkurs na ostatniego borowika roku 2019, nie spodziewał się go tak późno. Zdjęcia króla grzybów doszło do redakcji 31 grudnia.

Skąd te grzyby?

Grzyby to efekt pozostałych po sezonie owocników, które przetrwały zimne noce. Po podwyższeniu się temperatury znowu wyrosły z nich grzyby. Wiesław Kamiński, szef portalu Nagrzyby.pl zdradził nam tajemnicę:

Nie są to nowe grzyby, które wyrosły w ostatnich dniach. To owocniki, które niczym w lodówce przetrwały kilka tygodni w schłodzonej ściółce. Gdyby występowały silne mrozy, te grzyby przemarzłyby i zwiotczały.

Tak ciepłej zimy dawno nie było. W Zachodniopomorskich temperatura dochodzi do 10 stopni Celsjusza. Sprzyja to grzybobraniu. Pani Róża, na portalu chwali się grzybami znalezionymi już w 2020.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, www.facebook.com
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij