×

Wysyp muchomorów w lasach. To bardzo dobre wieści dla grzybiarzy!

Ostatnio Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród (woj. podkarpackie) zauważyli duży wysyp muchomorów w lasach. Zawdzięcza się to zwiększonym opadom, które niedawno miały miejsce. Pochwalili się tym nawet w mediach społecznościowych. To dobre wieści dla wszystkich grzybiarzy. Dlaczego?

Wysyp muchomorów w lasach. To dobra wiadomość!

Sezon grzybowy w pełni. W lasach nie brakuje grzybiarzy. Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcie muchomorów. Jest ich obecnie prawdziwy wysyp. Dla grzybiarzy to świetna wiadomość. Dlaczego? Taka ilość muchomorów związana jest z dużą ilością borowików szlachetnych! Nazywanych też prawdziwkami. Wiadomo już, że to prawdziwy raj dla każdego miłośnika grzybów. Jak leśniczy podkreślają:

Tak już jest, że muchomory czerwone zwykle wróżą wysyp prawdziwków.

Okazuje się, że tegoroczny sezon będzie dla grzybiarzy bardzo udany. I mogą spodziewać się dużych zbiorów nie tylko prawdziwków, ale i innych grzybów. Jak pokazują zdjęcia opublikowane za pośrednictwem mediów społecznościowych, z pewnością tak będzie.

Gdzie szukać prawdziwków?

Wielu grzybiarzy zastanawia się, jak szukać miejsca, aby mieć pewność, że plon będzie największy. Leśniczy przypominają, że wszystkie znane i zbierane grzyby jadalne to organizmy żyjące w symbiozie z drzewami. A ich największa liczba związana jest z sosną zwyczajną. Dlatego nie bez przyczyny to bory sosnowe okupowane są przez grzybiarzy. Wiadomo też, że wielogatunkowe lasy nie są bardzo grzybne. Chociaż doświadczeni zbieracze z pewnością znają miejsca, z których nie wrócą z pustymi rękami. Dlatego znając określone gatunki drzew, łatwiej odnajdziemy pożądane grzybki.

W tym roku z pewnością będziemy mieli do czynienia z wysypem również i innych gatunków grzybów. Na leśnych szlakach znajdziemy poza borowikami też koźlarze, maślaki i siedzunie sosnowe. Ten sezon grzybowy dla grzybiarzy będzie naprawdę udany! Można przypuszczać, że znajdą również większe okazy wskazanych grzybów. Jak wiadomo, poszukiwacze lubią chwalić się swoimi zbiorami w mediach społecznościowych. Leśniczy również przyznają, że będzie to naprawdę udany sezon.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij