×

„Grypa 65 plus”. Będą bezpłatne szczepienia dla seniorów w Warszawie!

W sezonie grypowym 2019/2020, w Polsce odnotowano ponad 3,8 mln zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne – podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny. „Grypa 65 plus” to program szczepień ochronnych, który ma pomóc chronić osoby najbardziej narażone na powikłania.

Zatrważające statystyki

Gdy do Polski zbliżało się zagrożenie związane z koronawirusem, niewiele osób zdawało sobie sprawę z powagi sytuacji. Koronawirusa porównywano do grypy, która od września do końca kwietnia bieżącego roku, zabiła w Polsce 64 osoby. W tak krótkim czasie odnotowano łącznie 3 769 480 zachorowań. Hospitalizacji wymagało 16 684 osoby.

Gdy z początkiem 2020 roku pojawiło się kolejne zagrożenie, zepchnięta na drugi plan grypa nie przestała szaleć. Wśród ofiar śmiertelnych, w każdym sezonie, najliczniejszą grupę stanowią osoby powyżej 65 roku życia.

„Grypa 65 plus” – o co chodzi?

Projekt „Grypa 65 plus” jest finansowany ze środków budżetowych miasta stołecznego i przeznaczony dla seniorów, którzy mieszkają w Warszawie.

Głównym jego celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród mieszkańców Warszawy, którzy ukończyli 65 r.ż.

– czytamy w komunikacie SPZZLO Warszawa-Żoliborz.

Darmowe szczepienia dla seniorów

Specjaliści ostrzegają, że druga fala epidemii koronawirusa jeszcze przed nami. Będzie ona podwójnym wyzwaniem właśnie dlatego, że choroba uderzy z nową siłą w sezonie jesiennym i zbiegnie się ze wzrostem zachorowań na grypę. Czy istnieje jakakolwiek możliwość, by się przed tym chronić?

Nie mamy jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Ale eksperci zachęcają, by korzystać ze szczepień przeciwko grypie. Dotyczy to szczególnie osób powyżej 65 roku życia, które są szczególnie narażone na powikłania.

Jak informuje portal warszawawpigulce.pl, w tym sezonie grypowym warszawscy seniorzy mogą liczyć na darmowe szczepionki przeciwko grypie.

Jedyne wymagania to zameldowanie w Warszawie na pobyt stały lub czasowy, a także rozliczanie podatku dochodowego w urzędach stołecznych.

– informuje portal.

Zaszczepić będzie można się od października do marca.

Do najczęstszych powikłań zakażenia wirusem grypy należą powikłania ze strony układu oddechowego – zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli. Grypa może również zaostrzać przewlekłe choroby serca i innych narządów, na które narażone są szczególnie osoby w podeszłym wieku.

Fotografie: Twitter, www.piqsels.com

Może Cię zainteresować

zamknij