×

Grypa w Polsce. Tylko w marcu zmarło 14 osób, chorują setki tysięcy

Spokojnie, to tylko grypa? Choć koronawirus w ostatnim czasie jest numerem jeden, grypa w Polsce również zbiera krwawe żniwo. Tylko w pierwszej połowie marca z powodu grypy zmarło 14 osób. Liczba zachorowań rośnie lawinowo.

Grypa w Polsce

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od 1 do 7 marca odnotowano 211 tys. 572 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Natomiast od 8 do 15 marca takich przypadków odnotowano 158 tys. 677. To łącznie 370 tys. 249 przypadków grypy i jej podejrzeń.

Tylko w pierwszej połowie miesiąca, z powodu grypy w Polsce zmarło 14 osób.

W lutym 2020 roku na terenie całej Polski odnotowano ponad 820 tysięcy przypadków zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Zmarły 23 osoby.

Według szacunków, w ciągu jednej doby na tę chorobę zapada niemal 50 osób.

Koronawirus a grypa

Wybuch pandemii koronawirusa zbiegł się w czasie z okresem zwiększonej zachorowalności na grypę sezonową.

Nie chodzi o to, by bać się jeszcze bardziej, ale o to, by mieć świadomość, że zarówno grypa, jak i koronawirus to zagrożenia, których nie można bagatelizować.

Lekceważący stosunek do obu chorób może mieć tragiczny finał.

Koronawirus SARS-CoV-2, mimo że powoduje objawy infekcji podobne do grypy sezonowej, jest całkiem innym patogenem.

Jak informuje pulsmedycyny.pl, w przypadku COVID-19, wywołanego przez koronawirusa, ciężki przebieg choroby odnotowuje się u ok. 20 proc. pacjentów, a to znacznie więcej niż w przypadku grypy sezonowej.

Z danych GIS wynika, że obecnie wskaźnik śmiertelności z powodu COVID-19 wynosi 3,7 proc. To średnia, która dotyczy wszystkich państw, w których odnotowano przypadki zakażenia koronawiurusem.

Natomiast grypa sezonowa – jak podaje WHO – przyczynia się do śmierci mniej niż 1 proc. chorych.

Jak się chronić?

Między grypą a koronawirusem, istnieje jeszcze jedna podstawowa różnica. Przeciwko grypie sezonowej mamy możliwość się zaszczepić. Prace nad szczepionką, działająca na koronawirusa, nadal trwają.

Ale w obu przypadkach możemy sobie pomóc, wzmacniając naszą odporność. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę.

Według ekspertów, niezwykle istotne jest również przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe.

Warto również pamiętać, by w miejscach publicznych, szczególnie w środkach komunikacji miejskiej, unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować