×

Schorowana 91-letnia staruszka straci dom. Państwo jest wobec niej bezwzględne

Maria Markowska ma 91 lat i wszystko wskazuje na to, że wkrótce zostanie bez dachu nad głową. Jak to możliwe? Otóż jej dom, który w marcu bieżącego roku stał się własnością Skarbu Państwa, znajduje się na trasie budowy wschodniej obwodnicy stolicy, co jest jednoznaczne z tym, że będzie musiał zostać zburzony.

Wysokość odszkodowania

To potworny cios dla starszej kobiety, która w miejscowości Zakręt pod Warszawą spędziła całe swoje życie. Teraz, kiedy jest w podeszłym wieku, za działkę i dom o powierzchni 78 metrów kwadratowych Skarb Państwa zaoferował jej 174 tysiące złotych odszkodowania.

Co na to seniorka?

Pani Maria nie ukrywa, że jest to kwota, która z pewnością nie pozwoli jej na zakup domu czy mieszkania, które przynajmniej w jakimś stopniu mógłby dorównywać jej aktualnym warunkom. W związku z tym złożyła już odwołanie od decyzji, co przyczyniło się do tego, że wciąż nie otrzymała żadnych pieniędzy. Nie powstrzymało to jednak postępowania w sprawie eksmisji.

W momencie, kiedy jest odwołanie, to sprawa idzie do wyższej instancji i nie można wypłacić pieniędzy. Takie jest prawo – podkreśliła Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Budowa ma się rozpocząć już na wiosnę przyszłego roku. Jak zaopatruje się na to pani Maria?

Wolałabym tu zostać, choć wiem, że droga jest potrzebna… Po co mam się wyprowadzać? Tu się urodziłam, tu się wychowałam i tutaj chcę umierać – podkreśliła pani Maria w rozmowie z radiem RDC

GDDKiA zapowiedziało już, że chce dla seniorki jak najlepiej. W tym celu ma wnioskować do lokalnych władz o udzielenie starszej kobiecie niezbędnej pomocy. Pomocy, która byłaby satysfakcjonująca dla 91-latki.

Czy myślicie, że jakakolwiek kwota jest w stanie zrekompensować starszej kobiecie utratę domu, w którym spędziła całe swoje życie?

Może Cię zainteresować

zamknij