×

Zaskakujące rozwiązanie odnośnie pogrzebu Królowej Elżbiety. „Nie ma zgody”

Już dziś odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II, który jest niewątpliwie jednym z największych logistycznych wyzwań w historii Wielkiej Brytanii. Jak poinformował w sobotę dziennik „Daily Mail”, głowy państw pojadą na pogrzeb królowej autobusem, gdyż nie ma zgody na używanie własnego środka transportu w celu dotarcia na uroczyste pożegnanie Elżbiety II. Wśród tych osób znalazł się m.in. cesarz Japonii Naruhito wraz z małżonką, a także pary monarsze z Belgii, Hiszpanii czy Szwecji.

Głowy państw pojadą na pogrzeb królowej autobusem

W pogrzebie królowej Elżbiety II w Londynie udział weźmie około 500 zagranicznych dygnitarzy. Zamiar uczestnictwa w wydarzeniu wyrazili m.in. prezydenci USA, Turcji, Belgii, Norwegii, Danii, Szwecji, Francji, Włoch, a nawet tak odległych krajów jak Korea Południowa czy Japonia. Polskę na pogrzebie reprezentować będzie para prezydencka – Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Nie ma wątpliwości, że pogrzeb monarchini będzie jednym z największych wydarzeń dyplomatycznych i logistycznych w historii Wielkiej Brytanii. W związku z tym brytyjski rząd postanowił wprowadzić pewien porządek. Szczegóły pogrzebu Elżbiety II nie wszystkim musiały się spodobać.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Tactical Medic France (@tacmedfrance)

Brytyjskie MSZ Foreign Office nie zezwoliło wielkim tego świata na używanie własnego środka transportu w celu dotarcia na pogrzeb królowej. Oznacza to, że zaproszeni na pogrzeb królowej goście mogli przylecieć do Londynu tylko i wyłącznie lotami komercyjnymi. W dniu uroczystości nie mogą natomiast korzystać z państwowych samochodów. Do Opactwa Westminsterskiego światowi liderzy i ich osoby towarzyszące zostaną zatem przetransportowani autokarami. Strona brytyjska uczyniła wyjątek od zakazu dla prezydenta USA Joe Bidena, którzy przyjedzie na ceremonie pogrzebową opancerzoną limuzyną. Ze względów bezpieczeństwa z ograniczeń wyłączeni mogą zostać także prezydenci Francji i Izraela.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Estelle Ruiz (@eruiz_pn)

Japońscy monarchowie od lat nie biorą udziału w pogrzebach. Tym razem zrobili wyjątek

Na uwagę zasługują japońscy monarchowie, którzy od lat nie biorą udziału w pogrzebach, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Tym razem uczynili wyjątek. Będzie to tym samym pierwsza zagraniczna wizyta cesarza Naruhito od wstąpienia na japoński tron w 2019 roku. W podróży i uroczystości pogrzebowej japońskiemu cesarzowi towarzyszyć będzie jego małżonka. Jak napisała agencja Kyodo, jest to wyraz bliskich więzi łączących obie rodziny, królewską i cesarską.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Actu Japon (@actu.japon)

Harmonogram uroczystości pogrzebowej

Ostatnie pożegnanie królowej Elżbiety II odbędzie się dzisiaj, 19 września, w Opactwie Westminsterskim w Londynie, a więc w historycznym kościele, w którym koronowano brytyjskich monarchów, w tym Elżbietę II. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11 czasu lokalnego (godz. 12 czasu polskiego). Po nabożeństwie żałobnym trumna zostanie przeniesiona do Wellington Arch, w londyńskim Hyde Park Corner, po czym karawan wyruszy do Windsoru. Następnie ciało monarchini zostanie przetransportowane do kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor, gdzie zostanie pochowana królowa Elżbieta II. Wieczorem odbędzie się prywatne nabożeństwo rodzinne, a trumna królowej zostanie opuszczona do Królewskiej Krypty.

Źródła: businessinsider.com.pl

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij