×

GIS ostrzega przed groźną chorobą! Najbardziej niebezpieczna jest latem

GIS ostrzega przed groźną chorobą, która może przenosić się ze zwierząt na ludzi. „Latem dochodzi do największej liczby zachorowań” – czytamy w oficjalnym komunikacie. Jak się ochronić?

GIS ostrzega przed groźną chorobą

W poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie. Chodzi o groźne tasiemce, przenoszące się ze zwierząt na ludzi.

Bąblowica jest niezwykle trudna do zdiagnozowania, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów. Ale nieleczona jest tykającą bombą z opóźnionym zapłonem – może prowadzić nawet do śmierci!

Bąblowica powodowana jest przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów. Do organizmu człowieka mogą dostać się poprzez: bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, spożycie skażonej jajami żywności lub wody

– informuje sanepid.

„Zmiany, które przypominają nowotwór”

Bąblowica sprawia, że w organizmie człowieka tworzą się cysty, które umiejscawiają się m.in. w wątrobie, płucach, nerkach czy śledzionie.

Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst, powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy.

– czytamy w komunikacie GIS.

Cysty w płucach wywołują zmiany, które przypominają nowotwór. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte na czas, może dojść do śmierci pacjenta. Chirurgiczne usunięcie cyst, wraz z otaczającą je tkanką, daje możliwość całkowitego wyleczenia. Problem jednak polega na tym, że bąblowica może się rozwijać, długo nie dając żadnych objawów.

Jak się chronić przed zachorowaniem?

Na szczęście możemy się chronić przed zachorowaniem, przestrzegając kilku prostych zasad bezpieczeństwa.

Do zakażenia bąblowicą może dojść, jeśli nie stosujemy się do podstawowych zasad higieny – spożywamy niedogotowaną lub niedomytą żywność, mamy bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Niestety, również psy mogą stać się źródłem zarażenia.

Dlatego należy pamiętać o częstym myciu rąk, szczególnie po kontakcie ze zwierzętami, podczas prac w polu, lesie czy ogrodzie. GIS przypomina także o konieczności mycia lub poddawania obróbce termicznej owoców leśnych, zanim je spożyjemy.

Jeśli posiadamy zwierzęta domowe, należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu ich specjalnymi preparatami, które działają również na tasiemce. Warto także chronić gospodarstwo domowe przed lisami, które mogą szukać żywności śmietnikach.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować