×

Gdzie zakażamy się koronawirusem? Dr Paweł Grzesiowski nie ma wątpliwości!

Gdzie zakażamy się koronawirusem? Kto zaraża się najczęściej? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta, jednak fachowcy są w stanie wskazać główne źródła zakażeń, które odpowiadają za rekordowe dane w raportach Ministerstwa Zdrowia z ostatnich dni. Dla TVN24 sytuację przeanalizował dr Paweł Grzesiowski, znany z celnych komentarzy odnośnie epidemii koronawirusa.

Rekordowe żniwo i „trolle antycovidowe”

Jako społeczeństwo jesteśmy zdyscyplinowani wobec władzy, ale ona musi wiedzieć, co robić

— stwierdził dr Paweł Grzesiowski w wywiadzie udzielonym Joannie Leśnickiej (Rzeczpospolita).

Już w sierpniu doktor wyjaśniał, że nowy minister powinien tłumaczyć pewne rzeczy, a komunikaty płynące z resortu zdrowia nie mogą ograniczać się jedynie do cyfr, nakazów czy zakazów.

Od tamtego czasu, chociaż testy wykonuje się rzadziej, zakażeń wciąż przybywa. 19 września padł rekord i przekroczyliśmy magiczną granicę 1 000 zakażeń na dobę. W kolejnych dniach było jedynie nieznacznie lepiej. Jednak dzisiaj liczba chorych odnotowanych w ciągu ostatniej doby jest największa od początku pandemii. Resort zdrowia poinformował o 1 136 nowych przypadkach zakażeń!

Sceptycy przypominają, że w kwestii ilości wykonywanych testów na koronawirusa, plasujemy się na szarym końcu wśród krajów UE. Jak wyglądałyby statystyki, gdybyśmy zaczęli badać więcej osób?

Zdaniem Grzesiowskiego, dotychczas w naszym kraju zakaziło się ok. 2 mln ludzi. Za ten stan rzeczy m.in. odpowiadają błędy rządzących, którzy za mało tłumaczą i nie przyznają się do popełnionych błędów.

Pewne rzeczy, o których mówiliśmy kilka miesięcy temu, są już nieaktualne, bo zgromadzona została nowa wiedza. Ale do tych błędów należy się przyznawać, bo społeczeństwo się gubi i traci zaufanie do władzy i specjalistów. Za to znakomicie wykorzystują to „trolle antycovidowe”, osoby, które rozpowszechniają informacje, jakoby pandemii i koronawirusa w ogóle nie było

— tłumaczył lekarz w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Gdzie zakażamy się koronawirusem?

Tym razem dr Grzesiowskiego poproszono o to, by wyjaśnił ostatnie niepokojące dane z resortu zdrowia. Gdzie najczęściej dochodzi do zakażenia koronawirusem?

W tej chwili mówimy o czterech głównych grupach zarażonych, a więc o osobach przebywających w domach pomocy społecznej. Druga grupa to są szkoły. Trzecia to są ogniska szpitalne. Trzeba o tym mocno mówić, dlatego że szpitale wracają do aktywności również w zakresie zabiegów planowych

— podkreślił dr Paweł Grzesiowski w TVN24.

Jako czwartą grupę, lekarz wskazał zakłady pracy, w których powoli odchodzi się od pracy zdalnej. Ponadto, znaczna część pracowników wróciła do zawodowych obowiązków po urlopie i wyjazdach.

Niezależnie ciągle mamy dopływ nowych pacjentów z wesel, imprez rodzinnych, dyskotek, klubów, to jest niestety kolejne stałe źródło zakażeń

— dodaje immunolog.

Źródła: natemat.pl, www.rp.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować