×

Koronawirus w Polsce 19 września. Padł gigantyczny rekord liczby zakażeń

Koronawirus w Polsce 19 września. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące ilości nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych przez COVID-19. Padł kolejny niechlubny rekord. Statystyki są porażające!

Wciąż za mało testów?

Powszechnie przyjmuje się, że najbardziej miarodajnym wskaźnikiem, umożliwiającym określenie skuteczności walki kraju z epidemią koronawirusa jest ilość wykonywanych testów na milion mieszkańców. W przypadku Polski wartość ta wynosi 81 160.

Dla porównania Austria może poszczycić się wynikiem 159 612, Dania 559 132, Hiszpania 229 176, Niemcy 175 347, Wielka Brytania 323 565. Analizując dane na pierwszy rzut oka można zauważyć, że Polska znajduje się daleko w tyle, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych testów.

Niemniej jednak, zdaniem rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza to nie ilość testów świadczy o skuteczności wykrywania wirusa SARS-CoV-2. Uważa, że istotniejszy jest wskaźnik hospitalizacji i wykorzystania respiratorów.

Bardziej miarodajną daną niż liczba wykonywanych testów przy ocenie rozwoju epidemii jest liczba zajętych łóżek w szpitalach oraz liczba chorych przebywających pod respiratorami.

Warto zaznaczyć, że liczba zajętych łóżek, czyli tym samym liczba chorych skierowanych do szpitala z powodu wykrytego koronawirusa ma bezpośredni związek z liczbą zdiagnozowanych przypadków, a tym samym z ilością wykonanych testów.

Koronawirus w Polsce 19 września

Uzasadnienie Wojciecha Andrusiewicza w kwestii niewielkiej liczby wykonywanych testów w Polsce jest następujące:

Jeżeli ktoś mówi, że wykonujemy mało testów, to odpowiadam, że jesteśmy jednym z tych państw europejskich, które ma najwyższy poziom efektywności wykonywanych testów. Chodzi o to, że są one najczęściej trafionymi testami w UE.

Liczby nie pozostawiają złudzeń, że od początku trwania pandemii, ilość wykrytych zakażeń jest w Polsce niedoszacowana. Biorąc pod uwagę, że świat wszedł już w II fazę pandemii, można przypuszczać, że wkrótce liczba niezdiagnozowanych chorych w kraju gwałtownie wzrośnie.

Wczoraj w Polsce wykonano nieco ponad 21 tys. testów na obecność koronawirusa. W czwartek przeprowadzono ich najwięcej, ok. 22,1 tys. Z kolei, najmniej testów przypadło na poniedziałek – ponad 12,6 tys.

Tym bardziej martwi fakt, że dzisiaj padł kolejny gigantyczny rekord, jeśli chodzi o dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało właśnie o 1 002 nowych przypadkach zakażenia. Przypadki te dotyczą województw:
małopolskiego (149),
lubelskiego (122),
pomorskiego (96),
wielkopolskiego (94),
mazowieckiego (88),
dolnośląskiego (83),
podkarpackiego (69),
śląskiego (64),
łódzkiego (61),
kujawsko-pomorskiego (35),
opolskiego (35),
zachodniopomorskiego (31),
podlaskiego (24),
warmińsko-mazurskiego (22),
świętokrzyskiego (21),
lubuskiego (8).

W komunikacie resortu możemy również przeczytać, że zmarło kolejnych 12 osób z Covid-19:

Z przykrością informujemy o śmierci 12 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 77-M Racibórz, 70-M Lipno, 92-K Grudziądz, 81-K Poznań, 46-M Lublin, 73-K Radomsko, 64-M Warszawa (mieszkaniec woj. łódzkiego), 67-M, 67-K Warszawa, 66-M Kędzierzyn-Koźle, 69-M Gdańsk, 68-M Bytów. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 78 330/2 282 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować