×

Fala morderczych upałów! Najnowsza prognoza pogody przeraża

Będzie słonecznie, ale też niebezpiecznie i męcząco. Przed nami fala morderczych upałów! Z nieba poleje się żar. Na południu Polski termometry wskażą nawet… 38 stopni Celsjusza w cieniu!

Fala morderczych upałów!

Za nami bardzo ciepła noc z temperaturą minimalną od 16 st. C do 21 st. C. Ale to nic w porównaniu z temperaturami, które będą nam towarzyszyć w piątek. Będzie ekstremalnie gorąco! Temperatura maksymalna wyniesie od 28 stopni Celsjusza na zachodzie do 34 stopni Celsjusza w centrum i 38 stopni Celsjusza na południu i południowym wschodzie. Nad morzem termometry wskażą około 25 st. C.

Mogą być pobite rekordy ciepła. Nie tylko wartości maksymalne dla czerwca, ale także maksymalne wartości kiedykolwiek notowane w niektórych miejscowościach

– przekazał rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Już 143 gminy apelują o oszczędzanie wody. Podczas gdy niektórzy napełniają baseny i podlewają trawniki, innym brakuje wody do picia, gotowania, mycia.

Trzeba apelować do rozsądku ludzi. Do podlewania niech biorą deszczówkę, a nie wodę z sieci. Ta ma służyć do picia, gotowania, mycia. Poradzimy sobie!

– mówi Bogdan Sowa, prezes wodociągów w Wieliczce. Jego wypowiedź przytacza Wirtualna Polska.

Taki upał niesie ze sobą również inne wyzwanie. W ruch idą klimatyzatory, wiatraki, lodówki i chłodnie. Rośnie więc zapotrzebowanie na energię i może dochodzić do przerw w dostawach energii lub nakazów jej ograniczeń.

Podczas upałów do znudzenia warto przypominać, by nawet na chwilę nie zostawiać w zamkniętym samochodzie dzieci ani zwierząt! Pamiętajmy też o nawadnianiu organizmu (najlepiej niegazowaną wodą mineralną). Zrezygnujmy z alkoholu, postawmy na lekkostrawne posiłki bogate w składniki odżywcze. Jeśli musimy wyjść na zewnątrz, nie zapominajmy o kremach z filtrem, okularach przeciwsłonecznych, nakryciu głowy i odpowiednim ubraniu (najlepsze będą przewiewne tkaniny).

Gwałtowne burze i grad

Jak mogliśmy się przekonać w ostatnich dniach, ekstremalne upały mogą przynieść ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Nie inaczej będzie tym razem. IMGW ostrzega, że najgroźniejsze burze spodziewane są w piątek.

Znad Niemiec dotrze do nas aktywny front chłodny, który przyniesie z sobą gwałtowne burze z ulewnym deszczem. Chwilami mogą one przyjmować postać lokalnych nawałnic!

W piątek najgroźniejsze burze z gradem wystąpią w pasie od woj. pomorskiego i zachodu woj. warmińsko-mazurskiego po Śląsk i Małopolskę. Prognozowane opady w czasie burz do 50 mm i porywy wiatru do 90 km/h

– prognozuje IMGW.

Fotografie: IMGW, Windy, Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij