×

Popołudniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Nowe przypadki zakażeń w całym kraju

Epidemia koronawirusa w Polsce 28 maja. Znamy już szczegóły popołudniowego raportu o ilości nowych zakażeń wirusem. Sytuacja w dalszym ciągu utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Nic nie wskazuje na to, aby w nadchodzących tygodniach epidemia w Polsce wygasła.

Epidemia koronawirusa w Polsce: 28 maja

Po porannych, stosunkowo dobrych informacjach Ministerstwa Zdrowia, wiele osób nabrało nadziei na to, że epidemia wkrótce się skończy. W raporcie opublikowanym o 10:00 rano poinformowano o 127 nowych przypadkach zakażeń. Popołudniowe dane zwiększyły łączny bilans ilości zakażeń od początku trwania epidemii do 22 825 przypadków. W ciągu dnia potwierdzono 225 nowych zachorowań na COVID-19. Dotyczą one województw:

– śląskiego (69),
– mazowieckiego (65),
– łódzkiego (46),
– wielkopolskiego (12),
– dolnośląskiego (11),
– świętokrzyskiego (6),
– małopolskiego (5),
– opolskiego (3),
– podlaskiego (3),
– podkarpackiego (2),
– pomorskiego (2),
– lubuskiego (1).

Miało miejsce 8 zgonów. Bardzo prawdopodobne jest, że epidemia koronawirusa nie zakończy się w tym roku. Ministerstwo Edukacji rozpoczęło już nawet działania, mające na celu opracowanie sposobu, w jaki będzie prowadzona edukacja w nadchodzącym roku szkolnym. Rozważana jest nawet możliwość dalszej kontynuacji nauczania zdalnego.

Polska przepłaciła za testy na koronawirusa?

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, Polska przepłaciła około kilkadziesiąt milionów złotych na handlu testami na koronawirusa. Niedługo po tym, jak 11 marca premier Morawiecki zabronił sprzedaży produktów związanych z koronawirusem w serwisach OLX i Allegro, kilku polskich dostawców zaczęło sprowadzać testy z zagranicy. Wśród nich była firma Argenta z Poznania, która dostarczyła do Polski z Turcji 365 tys. testów za 47 mln zł. Rząd płacił Argencie za jeden test od 124 do 209 złotych w zależności od fazy epidemii. Firma zapytana o to, ile kosztował zakup jednego testu u tureckiego partnera, odmawia odpowiedzi.

Ceny zakupu tych wyrobów od producentów stanowią tajemnice przedsiębiorstwa objęte klauzulą poufności. W okresie, w którym Spółka oferowała testy, ich ceny podlegały bardzo dużym wahaniom z dnia na dzień w związku z niezaspokojonym popytem na nie.

Dziennikarzom udało się jednak dotrzeć do informacji, mówiących o tym, że w marcu, turecka firma sprzedawała Argencie testy w cenie 34 złotych za sztukę. Przebicie jest więc ogromne. Co ciekawe, tureckie testy można kupić indywidualnie na zagranicznych aukcjach internetowych. Kosztują one wówczas około 50 złotych za sztukę.

Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować