×

Po raz pierwszy w Polsce zakwitło dziwidło olbrzymie. Tłumy przed ogrodem!

Dziwadło olbrzymie po raz pierwszy zakwitło w Polsce. Roślina rośnie w warunkach sztucznych i jej rozrost to wielki sukces pracowników ogrodu botanicznego przy uniwersytecie Warszawskim.

Czym jest dziwadło olbrzymie?

Amorphophallus titanum a w języku polskim nazwane dziwadło olbrzymie jest jedną z najciekawszych roślin na naszej planecie. Dziko występuje w zachodniej części Sumatrze i w naturze rośnie w wilgotnych lasach równikowych. Jest to gatunek endemiczny tzn. występujący wyłącznie tam.

Roślina wymaga specjalnego traktowania oraz odpowiednich warunków uprawy. Dlatego radość pracowników ogrodu botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego jest olbrzymia! Nic dziwnego, że aby obejrzeć dziwadło olbrzymie, przybyło masę zainteresowanych gości.

Goście są zachwyceni

Dla wielu osób zobaczenie tak cudownej rośliny jest wielkim przeżyciem. I to potwierdzają komentarze internautów – są oni zachwyceni dziwadłem olbrzymim! Kolejki były tak ogromne, że ogród botaniczny przedłużył wczoraj możliwość podziwiania niezwykłej rośliny. Komentarze mówią same za siebie:

Bardzo dziękuję Pracownikom Ogrodu Botanicznego za to, że wszyscy którzy przed północą stali w kolejce mogli zobaczyć dziwidło. Byliśmy prawie osatni, a czułam, że uczestniczę w czymś ważnym i radosnym dla Was i że chcecie się z tym z nami podzielić. Szczególne podziękowania dla Pani w czerwonej kurtce za kocyk dla córki i za wszystko.

Dziękuje bardzo Pracownikom Ogrodu Botanicznego UW za niesamowite zaangażowanie i opiekę nad dziwadłem, aby stworzyć jak najdogodniejsze warunki do rozkwitu. Jak widać jest to fantastyczna atrakcja dla miłośników roślinności!

Wczoraj spędziliśmy 3 godziny łącznie od zajęcia miejsca w kolejce do wyjścia ze szklarni, w tym bezpośrednio przy dziwidle może ze 2 minuty! Ale było warto! Dziękujemy!

Wyjątkowa i bardzo rzadka roślina

Dziwadło olbrzymie jest rośliną zagrożoną wyginięciem ze względu na niszczenie jej środowiska naturalnego. Jej niezwykły kwiatostan oraz wygląd sprawia, że jest uprawiane w wielu ogrodach botanicznych na świecie. Jedną z wyjątkowych cech oprócz rozmiaru (liście mogą osiągać nawet 7 metrów długości!) jest zapach. Jednakże nie jest to przyjemna woń.

Dziwadło olbrzymie pachnie bowiem… padliną. Zapach gnijącego mięsna (niektórzy porównują go także do zapachu moczu lub odchodów) przyciąga mięsożerne chrząszcze oraz muchówki, które roznoszą pyłek rośliny. Botanicy wciąż zastanawiają się, dlaczego roślina wytwarza tak wielki kwiatostan. Najpewniej chodzi jednak o to, że musi ona przyciągnąć w krótkim czasie dużą ilość owadów.

Widzieliście na żywo dziwadło olbrzymie?

Źródła: next.gazeta.pl
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować