×

IMGW ostrzega: już dziś możliwe pierwsze burze! Pojawią się też silne wichury

Jeszcze kilka dni temu pojawiło się ostrzeżenie przed oblodzeniem i opadami śniegu, ale teraz czeka nas duża zmiana w pogodzie. IMGW ostrzega przed pierwszymi wiosennymi burzami! Będzie nam też towarzyszył silny wiatr.

IMGW ostrzega: już dziś wiosenne burze

Chociaż nie minęła jeszcze połowa miesiąca, marzec już kilkakrotnie pokazał nam, że potrafi być kapryśny. Tym razem przed nami znaczne ocieplenie, ale z radością w związku z nadejściem wiosny warto się jeszcze wstrzymać. IMGW ostrzega przed pierwszymi burzami tego roku! Te mogą pojawić się już dzisiaj.

Zmiany pogody będą odczuwalne w całej Europie. Możliwe są atlantyckie cyklony, które mogą przyprowadzić do Polski potężne wichury, ulewne deszcze, a także duże wahania temperatur i ciśnienia.

dziś wiosenne burze
Twitter

W czwartek i piątek lokalnie mogą pojawić się wyładowania, czyli pierwsze wczesnowiosenne burze

– powiedział w programie „Newsroom” WP Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jednak na tym nie koniec niespodzianek. W całym kraju sytuacja pogodowa będzie bardzo dynamiczna. Według IMGW, najpierw będzie padać śnieg, potem deszcz ze śniegiem, a w końcu sam deszcz.

Na północy i częściowo w centrum, głównie w Wielkopolsce, deszczu będzie nieco więcej, a miejscami może być on nawet dość intensywny

– dodaje Walijewski.

dziś wiosenne burze
Twitter

Nocą z czwartku na piątek opady zaczną się przemieszczać na wschód Polski.

Będzie cieplej, ale pojawi się silny wiatr

Zmiany pogodowe zaowocują pojawieniem się w kraju cieplejszych mas powietrza. Wkrótce na termometrach zobaczymy nawet kilkanaście kresek powyżej zera! Temperatury będą dodatnie również w nocy. Problem w tym, że wysokie temperatury na razie dostrzeżemy głównie na termometrach, ponieważ przez silny wiatr i dużą wilgotność powietrza odczuwalna temperatura będzie znacznie niższa od rzeczywistej.

Silny wiatr, który pojawi się już dzisiaj, będzie odczuwalny właściwie w całym kraju. Według rzecznika IMGW, prędkość wiatru będzie sięgać 60 km/h, natomiast w regionach podgórskich w porywach do 80 km/h, nad morzem i na zachodzie do 70 km/h.

(…) wysoko w górach porywy wiatru sięgną 100 km/h, a w nocy z czwartku na piątek nawet 110 km/h

– przekazał rzecznik IMGW.

Wysoko w górach można się zatem spodziewać zawiei i zamieci śnieżnych! Niebezpiecznie będzie także nad morzem, gdzie wiejący z kierunku południowego wiatr wywoła sztorm.

Kierowcy powinni się przygotować na trudne warunki na drogach. Dynamicznym zmianom pogody będzie również towarzyszył biomet niekorzystny, co odbije się na naszym samopoczuciu.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij