×

Blisko 30% przedszkolaków zakażonych pasożytami. Ta liczba może być jeszcze większa!

Sanepid opublikował szokujące dane dotyczące badań na obecność pasożytów przewodu pokarmowego u najmłodszych. Okazuje się, że dzieci zakażone pasożytami to aż 27 proc. przedszkolaków przebadanych przez olsztyńską placówkę. Sanepid zapowiada, że w styczniu przebada kolejne dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego.

Badania sprawdzające czy dzieci zakażone pasożytami przewodu pokarmowego

Badanie odbyło się wiosną tego roku. Sanepid w Olsztynie przebadał 214 przedszkolaków z placówek w gminach Purda i Olsztynek. Badania dotyczyły obecności pasożytów przewodu pokarmowego w organizmach maluchów.

Tamtejszy sanepid co jakiś czas organizuje je profilaktycznie, ponieważ wyniki z poprzednich lat pokazały, że to wciąż spory problem. Dla przykładu, badania z lat 2002/2003 wykazały, że ten problem dotyczył blisko 30 proc. dzieci. O inicjatywie opowiedział dyrektor warmińsko-mazurskiego Sanepidu, Janusz Dzisko:

Chcieliśmy sprawdzić, czy problem maleje, czy wręcz przeciwnie

Jakimi pasożytami zakażone są dzieci z warmińsko-mazurksiego?

Okazuje się, że problem nadal istnieje i jest całkiem spory. Aż 27 proc. z 214 przedszkolaków było zakażonych pasożytami. Najwięcej zakażeń, bo aż 14 proc., dotyczyło Dientamoeba fragilis, czyli pierwotniaka pasożytującego w przewodzie pokarmowym. Jego występowanie często łączy się z owsikami – te z kolei wykryto u blisko 12 proc. dzieci. Wyniki skomentowała Joanna Równiak z działu epidemiologii w warmińsko-mazurskim Sanepidzie:

To pokazuje, że zakażenie owsicą jest wciąż dość powszechne wśród dzieci, które nie mają jeszcze dobrze utrwalonych nawyków higienicznych oraz przebywają w zbiorowiskach

Dzieci zakażone pasożytami po egzotycznych wakacjach

Stosunkowo duża liczba dzieci miała również problem z zakażeniem Giardia intestinalis, czyli lambliozą. Ku zaskoczeniu wielu rodziców, to najprawdopodobniej efekt egzotycznych wakacji z maluchem:

Ten rodzaj pasożyta często jest przywożony z krajów rozwijających się, do których jeździmy na wypoczynek. Skażona może być nim woda pitna lub rekreacyjna. Z tego powodu eksperci zalecają, by dzieci do lat 7 nie korzystały z kąpieli w basenach, gdzie jest ciepło, a nie wiadomo, jakiej jakości jest woda. W ogóle zaleca się ostrożność w zabieraniu maluchów na zagraniczne wakacje

Objawy zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego u dzieci

Jak rozpoznać u pociechy takie zakażenie? Objawy zwykle przypominają te łączone z grypą żołądkową. Pasożyty mogą wywoływać bóle brzucha, wymioty, utratę apetytu i biegunki. Rodzice rzadko łączą taką przypadłość z wakacyjnym wyjazdem, bo okres wylęgania niektórych pasożytów może wynosić nawet dwa miesiące.

Wyniki utwierdziły olsztyński Sanepid w przekonaniu, że badania warto kontynuować. Póki co placówka planuje akcję edukacyjną dla rodziców i nauczycieli. Później w styczniu przyjdzie pora na badania kolejnych przedszkolaków:

Sama edukacja jest szalenie ważna, bo niestety ciągle mamy kłopoty z higieną rąk

Sądzicie, że taka akcja powinna odbywać się w całej Polsce?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: niezalezna.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować