×

Szczegółowa lista wymagań w żłobku. Matka: „Myślałam, że to żart”

Dzieci w żłobku muszą spełnić szereg wymagań, które jeszcze kilka lat temu nie były nikomu znane. Rodzice uważają, że to przesada, aby wymagać od maluchów picia z kubka oraz rezygnacji z karmienia piersią przez matki. Czy przyrost obowiązków nakładanych na człowieka już od najmłodszych lat to znak naszych czasów?

Coraz więcej nauki

Wraz z rozwojem nauki i technologii, znacząco wzrosła ilość informacji, które każdy z nas musi przyswoić w trakcie swojego życia. Wiele dzieci w wieku szkolnym już teraz czuje się przytłoczone nadmiarem nauki. Okazuje się, że stale rosnące wymagania wkrótce dosięgną także najmłodszych. W niektórych żłobkach w Polsce już teraz kilkunastomiesięczne dzieci muszą wykazywać się znajomością skomplikowanych umiejętności. W sieci ukazała się szokująca lista wymagań, jakie powinny spełniać dzieci uczęszczające do jednej z placówek we Wrocławiu.

Zdaniem niektórych matek, tego typu zalecenia nie powinny nigdy powstać, ponieważ w przypadku najmłodszych dzieci są niemal niewykonalne. Co więcej, wywieranie presji na dzieciach, aby dostosowały się do panujących w placówce zasad może mieć fatalny wpływ na ich dalszy rozwój. Na profilu psycholog, Magdaleny Komsty pojawił się post, który wywołał oburzenie internautek.

Na zdjęciu przedstawiającym wymagania stawiane maluchom możemy znaleźć punkty takie jak: umiejętność picia z normalnego kubka, rezygnacja z karmienia piersią oraz sztywne godziny drzemki. Autor rekomendacji uzasadnia te zalecenia faktem, że żłobek to nie miejsce dla bobasów. W opisie zdjęcia, Magdalena Komsta podzieliła się swoją opinią na temat rygorystycznych wymagań.

Autentyk z wrocławskiego żłobka – wiem już z Waszych prywatnych wiadomości, że to nie odosobniona praktyka.

Dzieci w żłobku muszą spełnić szereg wymagań

W komentarzach bardzo szybko rozpętała się dyskusja na temat tego czy placówki edukacyjno-wychowawcze mają prawo wymagać od dzieci takich umiejętności już na wczesnym etapie życia. Jedna z internautek napisała:

Myślę, że ktoś, kto to pisał, mało wie o indywidualnym tempie rozwoju. Każde to stwierdzenie potwierdza braki w aktualnej wiedzy.

Ktoś inny stwierdził złośliwie:

A gdzie punkt o tym, aby nauczyć bobasa nie histeryzować za oddalającym się rodzicem?

Wiele kobiet oświadczyło, że na pewno nie zdecydowałoby się na usługi świadczone przez wspomniany żłobek.

Straszne, nie zostawiłabym swego malucha w tym miejscu.

Ustanawianie tak restrykcyjnych zasad już na wczesnym etapie życia może doprowadzić do powstania dużych rozbieżności w poziomie rozwoju poszczególnych dzieci. Jednakże maluchy, które sprostają wymaganiom żłobka z pewnością w przyszłości będą wykazywały się większymi umiejętnościami w zakresie samodzielności. Wielu wychowawców uważa, że w dzisiejszych czasach dzieci są traktowane ze zbyt dużą pobłażliwością, co prowadzi do zbytniego uzależnienia od rodziców.

Fotografie: Instagram

Może Cię zainteresować