×

Dwa dodatkowe dni urlopu w czasie pandemii. Komu przysługują?

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ważnej ustawy. Jedną z najistotniejszych zmian są dwa dodatkowe dni urlopu w czasie pandemii. Kto konkretnie może z nich skorzystać?

Reklama

Nowe przepisy od 26 stycznia

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Jej art. 3 zmienił ustawę o publicznej służbie krwi, co powinno zainteresować głównie honorowych dawców krwi, ale nie tylko. Rządzący podkreślają, że chodziło im o docenienie szlachetnego gestu.

Reklama

Nowe przepisy weszły w życie 26 stycznia.

Dwa dodatkowe dni urlopu

Zmiany, o których mowa, to artykuł 9a, który wprowadza dodatkowy dzień wolny od pracy dla honorowego dawcy krwi. Czyli tego, który oddał krew, ale i jej składniki, a więc i osocze po przejściu choroby COVID-19.

Co ważne, ozdrowieńcy i honorowi krwiodawcy mogą wziąć zwolnienie w dniu, w którym krwiodawca oddał krew lub jej składniki w tym osocze po chorobie COVID-19, ale też w dniu następnym. Za nieobecność powinni otrzymać wynagrodzenie jak za urlop.

Reklama

Przepisy, które zaczęły obowiązywać kilka dni temu, mają zastosowanie wyłącznie podczas obowiązywania stanu epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego. Potem ponownie honorowym dawcom krwi będzie przysługiwał jeden dzień wolnego.

Dodatkowy dzień urlopu jest tylko jednym z obowiązujących przywilejów, na które mogą liczyć honorowi dawcy krwi i ozdrowieńcy oddający osocze. Przysługuje im również 33-procentowa ulga w przejazdach w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego. Dotyczy ona jednak wyłącznie tych osób, które oddały krew lub osocze przynajmniej trzy razy (przez 6 miesięcy od momentu wydania stosownego zaświadczenia).

Reklama

Przypomnijmy: oddawać krew mogą osoby od 18. do 65. roku życia o wadze 50 i więcej kilogramów. Chociaż przywileje dla krwiodawców i ozdrowieńców są ważne, to największą nagrodą niewątpliwie jest możliwość uratowania czyjego zdrowia, a nawet życia.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twiter

Może Cię zainteresować