×

Duchowny z Podkarpacia o Halloween. Jego wypowiedź wywołała falę komentarzy

Kościół co roku przy okazji Halloween podkreśla jego negatywny charakter. Otwarcie sprzeciwiali się mu papieże, w tym Benedykt XVI i Franciszek. „To niebezpieczny festiwal brzydoty dla ludzkiej duszy” – przestrzegało z kolei przed Halloween sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na swojej stronie internetowej. Ostatnio o zwyczaju związanym z maskaradą wypowiedział się znany z TikToka ksiądz Sebastian Picur. Co powiedział duchowny z Podkarpacia o Halloween? Czy jego zdanie jest odmienne od tego, co głosi Kościół?

Czym jest Halloween?

Halloween to zwyczaj związany z maskaradą, który w wielu krajach obchodzony jest w wieczór 31 października, a więc na dzień przed dniem Wszystkich Świętych. Najgłośniej obchodzone jest w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii. Od jakiegoś czasu coraz częściej obchodzi się Halloween również w Polsce.

Duchowny z Podkarpacia o Halloween
Pixabay

Początki Halloween sięgają celtyckiego obrządku Samhain, podczas którego żegnano lato i obchodzono święto zmarłych. W tym dniu duchy miały mieć łatwiejszą drogę do tego, aby przedostać się do świata żywych, co zupełnie kłoci się z wiarą i przekonaniami katolików, w tym znacznej części Polaków. Co roku przy okazji Halloween księża podkreślają negatywny charakter tego kontrowersyjnego zwyczaju. Zwracają przy tym uwagę na nieświadome otwieranie się na zachowanie, które jest sprzeczne Bogu. Kościół uważa, że wpajanie najmłodszym tego typu obrzędów i zabaw nigdy nie wyjdzie im na dobre.

Kościół jest przeciwny obchodzeniu Halloween. W 2009 roku papież Benedykt XVI stwierdził, że jest to „święto antychrześcijańskie i niebezpieczne, które promuje kulturę śmierci i popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych

– pisze pordal deon.pl.

Duchowny z Podkarpacia o Halloween
Pixabay

Duchowny z Podkarpacia o Halloween

W związku z kontrowersjami wokół Halloween znany z TikToka ksiądz z Podkarpacia, Sebastian Picur, nagrał filmik, w którym odpowiedział na pytanie jednego z internautów.

Powie ksiądz coś o Halloween? Czy można tego dnia zorganizować imprezę ze znajomymi?

– zapytał internauta o nicku twoj_stary_ogrodnik

Osobiście odradzam imprezę w stylu Halloween. W Halloween jest dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem

– odpowiedział na TikToku ks. Picur, który jako alternatywę polecił bale wszystkich świętych.

@ks.sebastianpicur Odpowiadanie użytkownikowi @twoj_stary_ogrodnik #ksiadz #wiara #halloween #święci #impreza ♬ Jesus Christ You Are My Life (En Vivo) – JMJ Panamá 2019

Co na to internauci?

Wypowiedź księdza podzieliła internautów na dwa obozy. Niektórzy przyznali, że nie obchodzą Halloween, bo pozostawia wiele kontrowersyjnych tematów. Inni z kolei zaznaczyli, że nie widzą nic złego zwyczaju związanym z maskaradą i przebieraniu się. Argumentowali to tym, że dla nich zwyczaj sam w sobie nie ma większego znaczenia i to właśnie tego typu wpisów było najwięcej.

Ja nie obchodzę halloween ale zapraszam przyjaciółki i się po prostu normalnie bawimy

Gość który przebiera się codziennie w kostium zabrania innym xD

W działaniach kościoła katolickiego jest również „dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem” i brak alternatyw

Nigdy nie zrozumiem, co jest złego gdy ktoś się przebierze i pozbiera cukierki dobrze się bawiąc

I teraz wiadomo dlaczego coraz więcej młodzieży ucieka od religii

Myślą że jak zrobimy to i będziemy się po prostu dobrze bawić ze znajomymi to na satanizm przejdziemy czy co?

– grzmią internauci.

Źródła: dziejesienapodkarpaciu.pl

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x