×

Premier wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO w Polsce. Wydano komunikat

Premier podpisał zarządzenie, a tym samym wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO w Polsce. Rozporządzenie obejmuje infrastrukturę energetyczną mieszczącą się poza granicami kraju. Co to dla nas oznacza?

Drugi stopień alarmowy BRAVO w Polsce

Wojna w Ukrainie sprawiła, że życie w Polsce stało się nieporównywalnie droższe niż jeszcze w ubiegłym roku. Odbija się to przede wszystkim na cenach gazu, ropy, węgla, biomasy, a coraz bardziej wyraźnie również i na cenach prądu. To również potencjalne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, wobec czego polski rząd musi reagować i reaguje.

Na aktualną, dynamiczną sytuację geopolityczną w regionie i w Ukrainie zareagował Mateusz Morawiecki. Premier podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami RP. Zarządzenie obowiązuje od 6 października do 30 listopada 2022 r. do godz. 23.59.

Co oznacza drugi stopień alarmowy BRAVO?

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, aby były gotowe do działania. Wyróżniamy cztery stopnie alarmowe. Drugi z nich, czyli stopień BRAVO, jest wprowadzany w sytuacji zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Poszczególne służby mają tym samym informację o potencjalnym zagrożeniu i są one zobowiązane do zachowania szczególnej ostrożności. Stopień BRAVO nakłada także na funkcjonariuszy policji czy Żandarmerii Wojskowej obowiązek noszenia broni długiej i kontrolowania pojazdów oraz budynków „w regionach zagrożonych”.

Jak to się ma do obywateli? Bez względu na to, czy został wprowadzony pierwszy, drugi, trzeci czy czwarty stopień alarmowy, obywatele powinni „zachować czujność, stosować się do poleceń służb oraz informować służby po zaobserwowaniu podejrzanych zdarzeń”.

Więcej o szczegółach dotyczących kolejnych stopni alarmowych BRAVO przeczytasz w poniższej tabeli, którą opublikowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB):

RCB

RCB

Źródła: businessinsider.com.pl

Może Cię zainteresować