×

Drugi i trzeci stopień alarmowy w Polsce. Premier podjął już decyzję!

Drugi i trzeci stopień alarmowy w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o kolejnym przedłużeniu obowiązujących alarmów. Co to oznacza i skąd taka decyzja?

Drugi i trzeci stopień alarmowy w Polsce

Miały obowiązywać do końca lipca, później do końca sierpnia. Teraz wiemy już, że stopnie alarmowe będą obowiązywać znacznie dłużej, a konkretnie do końca listopada 2022 r. Taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył okres obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) do końca listopada

– czytamy we wpisie, zamieszczonym w środę na Twitterze przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Oba stopnie alarmowe będą obowiązywać na terenie całego kraju!

Skąd taka decyzja? Co nam grozi? Jak się zachować?

Stopień BRAVO ma charakter prewencyjny, wprowadzono go w kwietniu w związku z inwazją Rosji na Ukrainę oraz wzmożonym ruchem na polsko-ukraińskiej granicy. To drugi w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, o ile konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Jak przypomina Wprost.pl, Policja, Straż Graniczna oraz Żandarmeria Wojskowa mają obowiązek noszenia broni długiej i kamizelek kuloodpornych. W niektórych rejonach może dojść do kontroli pojazdów, osób, a także budynków publicznych. Co ważne, osoby postronne mają zakaz wstępu do przedszkoli, szkół oraz uczelni.

Z kolei stopień CHARLIE-CRP dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeni. Premier wprowadził go 21 lutego. Warto podkreślić, że tak wysoki stopień obowiązuje w Polsce po raz pierwszy. Premier wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności

– wyjaśnia resort spraw wewnętrznych.

Do zachowania czujności zobowiązani są również obywatele: należy stosować się do poleceń służb, a w razie zaobserwowania podejrzanych zdarzeń, zadzwonić pod numer alarmowy.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować