×

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE CRP przedłużone. Premier podjął decyzję

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE CRP przedłużone na terenie całej Polski! Premier Morawiecki podpisał zarządzenie w tej sprawie. BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem, zaś CHARLIE-CRP — cyberterroryzmem.

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE CRP

Miały obowiązywać do 15 maja do godz. 23:59, ale będą obowiązywały przynajmniej przez kolejne dwa tygodnie. Decyzja zapadła!

Drugi stopień alarmowy BRAVO oraz trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju będą obowiązywały przynajmniej do 31 maja.

W piątek 13 maja Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało, że premier Morawiecki podpisał stosowne zarządzenie.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające okres obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP). Wprowadzone stopnie obowiązują na terytorium całego kraju do 31 maja 2022 r. do godz. 23:59

– czytamy na Twitterze RCB.

Zagrożenie terroryzmem i cyberterroryzmem

Premier wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych.

Są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności

– czytamy w komunikacie MSWiA.

Stopień BRAVO ma charakter prewencyjny, wprowadzono go w kwietniu w związku z inwazją Rosji na Ukrainę oraz wzmożonym ruchem na polsko-ukraińskiej granicy. To drugi w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, o ile konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Stopień CHARLIE-CRP dotyczy natomiast zagrożeń w cyberprzestrzeni. Premier wprowadził go 21 lutego. Warto podkreślić, że tak wysoki stopień obowiązuje w Polsce po raz pierwszy.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij