×

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP ponownie przedłużone przez premiera

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP ponownie przedłużone, co najmniej do końca lipca. Taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki. Stopień BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem, a CHARLIE-CRP – cyberterroryzmem. Co nam grozi?

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP: co oznaczają?

Stopień BRAVO ma charakter prewencyjny, wprowadzono go w kwietniu w związku z inwazją Rosji na Ukrainę oraz wzmożonym ruchem na polsko-ukraińskiej granicy. To drugi w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, o ile konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Od marca stopień BRAVO obowiązywał na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego, natomiast w kwietniu objęto nim terytorium całego kraju.

Stopień CHARLIE-CRP dotyczy natomiast zagrożeń w cyberprzestrzeni. Premier wprowadził go 21 lutego. Warto podkreślić, że tak wysoki stopień obowiązuje w Polsce po raz pierwszy.

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP ponownie przedłużone

Jak dowiadujemy się z komunikatu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP do 31 lipca do godz. 23.59.

MSWiA zaznacza, że podczas obowiązywania alertu bezpieczeństwo w kraju uzależnione jest od działania służb, ale też od czujności obywateli.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności

– wyjaśnia resort spraw wewnętrznych.

Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112

– zaapelowano.

Premier wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować