×

Trzeci stopień alarmowy CRP na terenie całego kraju! Nagła decyzja premiera

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził trzeci stopień alarmowy CRP w całym kraju! Ma to związek z sytuacją na Ukrainie, ale też ostatnimi niepokojącymi wydarzeniami w Polsce. Stopień alarmowy CHARLIE-CRP będzie obowiązywał do 4 marca.

Cyberatak na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

14 lutego doszło do cyberataku na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, o czym poinformował dyrektor LPR prof. Robert Gałązkowski.

Jest to zamach na jednostkę, która każdego dnia niesie pomoc ludziom – chorym oraz poszkodowanym w wypadkach i nagłych zachorowaniach. Po raz pierwszy w historii LPR ktoś próbował zachwiać działaniem Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego oraz lotniczego transportu sanitarnego

– mówił Gałązkowski.

Serwis niebezpiecznik.pl podał, że nocą 13 na 14 lutego w LPR przestały funkcjonować kluczowe dla ratowników systemy, w tym system przesyłania informacji dotyczących szczegółów odnośnie interwencji. Złośliwe oprogramowanie szyfrowało dane na dyskach, przez co maszyny stawały się właściwie bezużyteczne.

Wkrótce okazało się, że hakerzy za odszyfrowanie danych zażądali okupu. Padła zawrotna kwota 390 tys. dolarów. Według Radia ZET, żądanie cyberprzestępców nie zostało spełnione.

Premier wprowadza trzeci stopień alarmowy CRP

W związku z ostatnimi wydarzeniami w polskiej cyberprzestrzeni, a także z sytuacją na Ukrainie, premier Morawiecki zdecydował się na podpisanie zarządzenia wprowadzającego trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE-CRP) na terytorium całej Polski.

Do tej pory w całym kraju obowiązywał stopień alarmowy ALFA-CRP. Trzeci stopień — Charlie, wprowadza się w razie wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym lub uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu terrorystycznym. ALFA jest pierwszym stopniem alarmu, BRAVO – drugim, CHARLIE – trzecim, a DELTA – czwartym, czyli najwyższym.

CHARLIE-CRP obowiązuje od 21 lutego od godz. 21:00 i będzie obowiązywać do 4 marca (w zależności od rozwoju sytuacji). Poinformowało o tym na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

W praktyce wprowadzenie alertu CHARLIE-CRP oznacza wzmożoną czujność, m.in. organizowane będą całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania danej organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów. Należy też przygotować się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia należy zgłaszać policji pod nr 112.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij