×

Trzeci stopień alarmowy CRP w całej Polsce! Premier podpisał zarządzenie

Trzeci stopień alarmowy CRP w Polsce. CHARLIE CRP zostaje przedłużony na terenie całego naszego kraju. Tak zdecydował premier Mateusz Morawiecki, który podpisał zarządzenie.

Premier podjął decyzję

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłużeniu trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE CRP) na terenie całego kraju!

Przypomnijmy: CHARLIE-CRP został wprowadzony od 21 lutego od godz. 21:00 i miał obowiązywać do 4 marca, w zależności od rozwoju sytuacji.

Jak się okazało, sytuacja wymaga tego, by przedłużyć obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego. Zgodnie z najnowszym zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP będzie obowiązywać do 15 marca do godz. 23:59.

Decyzja premiera ma oczywiście związek z sytuacją na Ukrainie, a także ostatnimi wydarzeniami w polskiej cyberprzestrzeni.

Trzeci stopień alarmowy CRP w Polsce

Trzeci stopień — Charlie, wprowadza się w razie wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym lub uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu terrorystycznym.

W praktyce wprowadzenie alertu CHARLIE-CRP oznacza wzmożoną czujność. Chodzi m.in. o organizowanie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania danej organizacji personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów.

Należy też przygotować się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, na przykład poprzez szybkie i bezawaryjne zamknięcie serwerów.

ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy. Więcej informacji można znaleźć w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij