×

Do kina i galerii z paszportem covidowym? Rząd planuje kolejne restrykcje

Do kina i galerii z paszportem covidowym? Ten dokument jest niezbędny dla wszystkich podróżujących między państwami, ale w Polsce nie jest zbyt potrzebny. Jednak rząd rozważa wprowadzenie nowych obostrzeń, a politycy opozycji zapowiadają poparcie dla ustawy.

Kolejne restrykcje w Polsce

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych, nauka zdalna, zamknięte dyskoteki i nowe limity – tak w dużym skrócie można podsumować nowe obostrzenia, które niedawno ogłosili rządzący.

Utrzymanie się wysokiej liczby zakażeń, przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się wariantu Omikron, wymaga podjęcia stanowczych działań

– stwierdził szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji.

Potem zapowiedział, że rząd chce od 1 marca wprowadzić obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19.

Od 15 grudnia obowiązują też nowe limity:

  • Limit 75 procent obłożenia w w transporcie zbiorowym.
  • Limit 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
  • Obniżenie limitów do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych.

Zamknięte zostają dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Ważna zmiana to także obowiązek nauki zdalnej dla uczniów szkół podstawowych i średnich (od 20 grudnia do 9 stycznia).

Do kina i galerii z paszportem covidowym?

Zmian jest sporo, ale najprawdopodobniej na tym nie koniec. Rząd rozmyśla nad tym, jak sprawić, żeby paszport covidowy również w Polsce nabrał większego znaczenia. Politykom PiS, co się rzadko zdarza, w tej kwestii wtóruje opozycja.

W czwartek gościem Radia ZET był Bolesław Piech z PiS, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia. Zapytany o to, czy rząd umożliwi weryfikację paszportów covidowych w galeriach handlowych, kinach i sklepach, zapowiedział, że takie restrykcje są rozważane.

Ta dyskusja trwa, ja jestem gorącym zwolennikiem umożliwienia przedsiębiorcom, usługodawcom również kontroli paszportów covidowych, czyli wejście do galerii, wejście do sklepu, wejście do kina. […] Sądzę, że paszport covidowy jako przepustka, no nie powiem do lepszego życia, ale do możliwości korzystania z różnego rodzaju instytucji kultury, handlowych usługowych, a również swobodnego wykonywania pracy w przedsiębiorstwach byłby dobrym rozwiązaniem i on wejdzie w życie

– mówił.

Spodziewałbym się, że to będzie w najbliższym czasie – być może na najbliższym posiedzeniu Sejmu

– dodał.

Jak informuje Rzeczpospolita, posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna zadeklarowała, że opozycja poprze ustawę, zgodnie z którą osoby bez tzw. paszportów covidowych nie byłyby wpuszczane do galerii handlowych, restauracji czy kin.

Zresztą nie wszyscy czekają na decyzję rządzących. Niektóre lokale już wpuszczają tylko osoby zaszczepione, z negatywnym wynikiem testu i ozdrowieńców. Wymaga to dużej odwagi, bo muszą mierzyć się z hejtem.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij