×

Nowe obostrzenia – nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia, zamknięte dyskoteki

Dziś obyła się konferencja prasowa, na której został ogłoszony nowy pakiet obostrzeń na Święta Bożego Narodzenia. Wprowadzone zmiany mają zapobiec zakażeniom nowym wariantem koronawirusa Omikron.

Minister Niedzielski ogłosił, że wraca nauka zdalna dla wszystkich uczniów. Kiedy wejdą w życie nowe obostrzenia?

Ważna informacja dla rodziców i uczniów. Wraca na nauka zdalna w okresie przedświątecznym i dni przed zimowymi feriami. Minister zapowiada, że 10 stycznia uczniowie mają normalnie wrócić do szkół. Intencją jest wydłużenie okresu, gdy nie dochodzi do interakcji między dziećmi.

Zdecydowaliśmy się, że te kilka dni, które poprzedzają ferie świąteczne, od 20 do 23 grudnia, ale także okres postferyjny, kiedy mamy święto Trzech Króli, będzie z nauką zdalną – poinformował minster.

Obowiązkowe szczepienia dla wybranych

Do nowych obostrzeń zaliczają się również obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił, że od 1 marca wskazane grupy zawodowe będą musiały się zaszczepić. Osoby, które tego nie zrobią nie będą mogły wykonywać swojej pracy.

Sytuacja jest zróżnicowana w różnych częściach Polski

W każdym województwie sytuacja wygląda inaczej. Minster podkreśla, że są rejony, w których spadek zakażeń bardzo poszedł w dół.

Mamy w zasadzie cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny m.in. podlaskie i lubelskie. (…) Drugą grupą województw, które odnotowują spadek są województwa: mazowieckie i podkarpackie. (…) Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy wyhamowanie wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie – podał minister Niedzielski

Jakie obostrzenia obowiązują od 15 grudnia?

#1 Limit 75 procent obłożenia w w transporcie zbiorowym.

#2 Limit 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

#3 Obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na Covid-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

#4 Obniżenie limitów do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych; zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

#5 Zamknięte zostaną dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Może Cię zainteresować

zamknij