×

Darmowe prezerwatywy dla uczniów. Ma to zapobiec podejmowaniu decyzji o aborcji

Darmowe prezerwatywy dla uczniów zapewnia nowa ustawa, wprowadzona w amerykańskim stanie Vermont. Pomysł popierają nawet politycy konserwatywnej Partii Republikańskiej. Czemu ma służyć rozdawanie dzieciom środków antykoncepcyjnych?

Liberalny stan

Amerykański stan Vermont, graniczący od północy z Kanadą, na południu ze stanem Massachusetts, na wschodzie z New Hampshire, a na zachodzie z Nowym Jorkiem, jest uważany za najbardziej liberalny stan Ameryki. Wybory z reguły wygrywają tam Demokraci, lecz, co ciekawe, Vermont jest jednocześnie stanem o najłatwiejszym dostępie do broni palnej, co z reguły jest postulatem Republikanów.

Swoje liberalne poglądy mieszkańcy Vermontu postanowili ostatnio wyrazić, wprowadzając ustawę o darmowym dostępie do prezerwatyw dla każdego ucznia. Nową regulację, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Agencję Edukacji Vermont i Departament Zdrowia, podpisał gubernator stanu Phil Scott. Tym samym ustawa weszła w życie.

Jej twórcy liczą na to, że powszechny dostęp do darmowych prezerwatyw ograniczy liczbę ciąż wśród nastolatek oraz rozprzestrzenia się chorób wenerycznych. Jak wynika z badań, 1/3 nastolatków w Vermoncie regularnie uprawia seks, ale tylko 32 proc. z nich używa prezerwatyw.

Darmowe prezerwatywy dla uczniów

Pomysł poparł nawet należący do konserwatywnej Partii Republikańskiej Topper McFaun. Jak ujawnił, liczy na to, że upowszechnienie używania prezerwatyw zmniejszy liczbę aborcji dokonywanych przez nastolatki.

W rozmowie z Vermont Public przyznał:

Mówię o stworzeniu sytuacji, gdy osoby nie będą musiały podejmować decyzji, tej kluczowej decyzji, czy chcą dokonać aborcji, czy nie. Właśnie temu staramy się zapobiec. A sposobem na to jest stworzenie możliwości, aby mogli się chronić.

Jak informuje prawicowa telewizja Fox, w myśl ustawy uczniowie będą mogli zaopatrzyć się w darmowe prezerwatywy w gabinecie szkolnej pielęgniarki oraz innych bezpiecznych i łatwo dostępnych miejscach.

Z ustaleń American Journal of Health Promotion wynika, że zapewnienie uczniom dostępu do środków antykoncepcyjnych nie prowadzi do zwiększenia kontaktów seksualnych. Nie jest więc postrzegane jako zachęta do współżycia, lecz rzeczywiście wpływa na zmniejszenie liczby niechcianych ciąż.

Źródła: www.o2.pl, pl.wikipedia.org, www.kxxv.com
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Może Cię zainteresować