×

Dane dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych. Na jaw wyszła cała prawda

Dane dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych są przerażające. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dotychczasowej ilości powikłań wśród osób, które zdecydowały się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Szczegóły statystyk rodzą kolejne pytania o bezpieczeństwo tych specyfików.

Ryzyko jest realne

Od momentu wprowadzenia na rynek szczepionek przeciwko koronawirusowi wielu lekarzy i naukowców przestrzegało przed możliwością wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Będące w fazie badań produkty inżynierii genetycznej budziły wielkie wątpliwości, co do bezpieczeństwa ich stosowania. Co więcej, zwolnienie producentów z odpowiedzialności za wystąpienie u pacjentów ewentualnych powikłań było i nadal jest głównym powodem wstrzymywania się przed szczepieniami na COVID-19.

Niestety czas pokazał, że brak zaufania wobec eksperymentalnego specyfiku był jak najbardziej uzasadniony. Na całym świecie każdego dnia odnotowuje się nowe przypadki niepożądanych odczynów poszczepiennych. Część z nich przyjmuje lekką postać, jednak zdarzają się również ciężkie powikłania, niekiedy prowadzące nawet do śmierci. Widząc, że skutki szczepień przeciwko koronawirusowi mogą być bardzo poważne, polskie Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się opublikować oficjalny raport w tej sprawie. W mediach społecznościowych należących do resortu zdrowia ukazały się szczegółowe dane.

Na Twitterze możemy przeczytać, że do tej pory w Polsce podano łącznie ponad 46,1 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Dotychczas zgłoszono ok. 16,6 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych. Ministerstwo zapewnia, że przeważająca większość z nich miała charakter łagodny, jednak wystąpiły również bardzo poważne reakcje na nie do końca przebadany preparat.

Dane dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych

Resort zdrowia stwierdził, że zgłaszane objawy najczęściej dotyczyły zaczerwienienia i bolesności w miejscu wkłucia. Niektórzy pacjenci skarżyli się również na silne bóle głowy, omdlenia, duszności, gorączkę oraz zawroty głowy. Niestety bardzo dużo mówi się o niedoszacowaniu danych dotyczących ilości NOP-ów. Polacy narzekają, że lekarze nie zawsze chcą zgłaszać tego typu sytuacje do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, co prowadzi do zafałszowania obrazu rzeczywistości. W celu uzyskania pomocy w procedurze raportowania niepożądanych odczynów poszczepiennych można zgłaszać się do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”.

Na całym świecie stale przybywa osób, które na skutek szczepienia doznały pogorszenia stanu zdrowia. W mediach społecznościowych można znaleźć ogromną ilość nagrań i zdjęć, przedstawiających ludzi, którzy doznali m.in. porażenia nerwów twarzy, wstrząsu anafilaktycznego czy poważnych zaburzeń kardiologicznych. Trzeba również pamiętać, że szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą powodować długoterminowe skutki uboczne, na temat których jeszcze nie mamy wiedzy. Najlepszym przykładem jest szczepionka AstraZeneca, która początkowo była rekomendowana osobom młodym. Z czasem okazało się, że może być śmiertelnie niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych. Wciąż pamiętamy o 18-letniej dziewczynie, która niedługo po szczepieniu zmarła na zakrzepicę.

Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować