×

Czy Trzaskowski powinien pozostać w PO? Zaskakujące wyniki sondażu

Od wyborów prezydenckich minął już ponad tydzień. Emocje nieco opadły, ale co rusz media informują o kolejnych niespodziankach, jak ta, że komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego oficjalnie żąda powtórzenia wyborów prezydenckich. Co na to wyborcy Platformy? Czy ich zdaniem Trzaskowski w ogóle powinien pozostać w PO?

Komitet Trzaskowskiego zmienia zdanie?

Jeszcze niedawno Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej i szef sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, deklarował, że — mimo zastrzeżeń — ani on sam, ani Trzaskowski, nie zamierzają kwestionować wyniku wyborów. Mimo to pojawiały się liczne spekulacje na temat ewentualnego powtórzenia wyborów prezydenckich. Jak informuje Onet, w tych doniesieniach może być sporo prawdy.

Z informacji, do których dotarł portal, wynika, że komitet wyborczy Trzaskowskiego złożył w Sądzie Najwyższym protest, w którym domaga się powtórzenia pojedynku wyborczego. Protest składa się z kilkunastu stron.

Przedmiotem ataku komitetu, według informacji Onetu, stał się m.in. TVP za „przygotowywanie oraz finansowanie ze środków publicznych Telewizji Polskiej S.A. materiałów wyborczych kandydata Andrzeja Dudy”.

Komitet zarzuca również rządowi „nachalne promowanie” prezydenta Dudy. W proteście podniesiono również kwestię rzekomych przestępstw, tj. niszczenia kart wyborczych.

Czy Trzaskowski powinien pozostać w PO?

Niezależnie od tego, jaki będzie finał sprawy opisywanej przez Onet, polityczna przyszłość Rafała Trzaskowskiego stoi pod dużym znakiem zapytania.

Pracownia UniLab Survey 18 lipca przeprowadziła sondaż na zlecenie RMF RM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Przy użyciu metody CATI (wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo), zapytano 1 100 Polaków o to, jak widzą dalszą rolę Rafała Trzaskowskiego.

Ponad 47 proc. ankietowanych odpowiedziało, że Trzaskowski powinien pozostać prezydentem Warszawy w strukturach Platformy Obywatelskiej. Jednak tylko nieco mniej respondentów chciałoby widzieć Trzaskowskiego na czele nowego ruchu (42 proc.). Ponad 11 proc. pytanych nie ma zdania na ten temat.

Inaczej odpowiedzieli natomiast wyborcy PO i Nowoczesnej. W tej grupie ponad 63 proc. respondentów uważa, że Trzaskowski powinien zrezygnować z dotychczasowej funkcji na rzecz tworzenia nowego ruchu. Co dla wielu może być zaskoczeniem, tylko 37 proc. chciałoby, żeby Trzaskowski pozostał członkiem swojej partii!

Tak tłumaczył ten zaskakujący wynik Jan Grabiec z PO:

Szkoda, że nie ma trzeciej opcji: działać nadal w PO i założyć nowy ruch. Zadania partii i ruchu społecznego są inne. Nasi wyborcy widzą potrzebę mobilizacji większej grupy wyborców niż jest w stanie zapewnić partia.

I tylko jedno według sondażu pozostaje bez zmian – również w kwestii politycznej przyszłości Trzaskowskiego nie ma zgody miedzy wyborcami PiS i PO. Ci pierwsi w większości (52 proc.) uważają, że Trzaskowski powinien pozostać członkiem swojej partii.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować