×

Czy lockdown powróci? Andrzej Horban: „Może objąć 20 procent kraju”

Czy lockdown powróci? Doradca premiera prof. Andrzej Horban uważa, że jesteśmy skazani na dodatkowe obostrzenia, „jeśli ludzie się nie zaszczepią i nie opamiętają”.

Czy lockdown powróci?

Doradca premiera prof. Andrzej Horban w czwartek był gościem „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24. Zadano mu m.in. pytanie, które powtarza się w wielu wywiadach od tygodni. Do tej pory ze strony rządzących padała odpowiedź odmowna lub dyplomatyczne „może tak, może nie”. Prof. Horban był mniej ostrożny w swojej wypowiedzi.

Codziennie przybywa średnio 21 tys. osób zakażonych koronawirusem. Rekord zakażeń w czwartej fali padł dwa dni temu, gdy odnotowano ponad 28 tys. nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Obecnie w szpitalach przebywa blisko 19 tysięcy chorych na COVID-19. Umiera wielu z nich. Czy to oznacza, że grozi nam lockdown?

Jeżeli ludzie się nie zaszczepią i się nie opamiętają, to jesteśmy na to skazani

– stwierdził prof. Horban, pytany o dodatkowe obostrzenia.

20 proc. powiatów objętych restrykcjami

Doradcę premiera dopytywano o sytuację niezaszczepionych i o to, kogo dotyczyłyby ewentualne restrykcje. Jak przyznał, chodzi o ok. 20 proc. powiatów, czyli jedną piątą kraju.

Jeżeli ludzie się nie zaszczepią, to przynajmniej w tych powiatach, tych miejscach, gdzie jest dużo zakażeń, na pewno będzie trzeba wprowadzić znaczące ograniczenia

– podkreślił profesor.

Co do obostrzeń, dotyczących niezaszczepionych dotąd osób, w tym pokazywania paszportu covidowego przed wejście do miejsc publicznych, Horban stwierdził, że „jesteśmy tego bardzo bliscy”.

Nie będzie wyjścia, to jest ostateczność. (…) Jeśli nie zostanie zahamowana ta fala, to oczywiście tak

– mówił gość TVN24.

Dopytywany o to, czy nie trzeba było wprowadzać obostrzeń wcześniej, zanim zaczęło się zakażać tak wielu ludzi, prof. Horban stwierdził:

Najważniejsze są szczepienia. Kiedy zaczyna się mówić o paszportach covidowych, to tracimy z oczu to, co jest ważne. Trzy rzeczy: szczepienia, dystans, maski. Dopiero później ograniczenia.

Przypomnijmy: dane ze szpitali wyraźnie wskazują, że większość przypadków śmiertelnych dotyczy osób niezaszczepionych. Ostatniej doby, jak przekazał rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, 75 proc. zmarłych nie było zaszczepionych, natomiast pozostałe 25 proc. to głównie osoby z wielochorobowością.

Fotografie:

Może Cię zainteresować