×

Czy istnieje życie po śmierci? Najnowsza teoria kwantowa wzbudziła sensację

Czy istnieje życie po śmierci? To pytanie zadają sobie od tysięcy lat filozofowie, mędrcy, naukowcy oraz zwykli ludzie. Jak dotąd nie udało się w empiryczny sposób udowodnić istnienia życia pozagrobowego. Teraz jednak w dyskusji pojawił się nowy, bardzo istotny wątek.

Nieśmiertelność kwantowa

W październiku i w listopadzie znacznie częściej niż zwykle zastanawiamy się nad sensem istnienia i celem naszego pobytu na Ziemi. Zbliżający się koniec roku przypomina nam o cyklu życia i śmierci, w którym człowiek funkcjonuje od zarania świata. Pomimo rozwoju nauki oraz praktyk duchowych, w dalszym ciągu istnienie życia po śmierci znajduje się w sferze domysłów. Na przestrzeni wieków powstało wiele hipotez, począwszy od reinkarnacji a skończywszy na czarnej pustce, w której toniemy na wieczność. Zdaniem niektórych życie nigdy się nie kończy, a jedynie przechodzi w inną formę. Właśnie takie zdanie na temat śmierci posiada popularna TikTokerka, joli.artist.

Kobieta popiera teorię nieśmiertelności kwantowej, po angielsku określanej jako quantum immortality. Influencerka zamieściła w mediach społecznościowych nagranie, w którym dzieli się swoimi przemyśleniami z obszaru egzystencjalizmu. TikTokerka tłumaczy, że w jej opinii człowiek nigdy nie umiera na zawsze, a jedynie jego świadomość przenosi się do alternatywnej rzeczywistości. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jej wizja do złudzenia przypomina hipotezy głoszone przez ruch New Age.

Jeśli teoria nieśmiertelności kwantowej jest prawdziwa, po prostu obudzimy się w równoległym Wszechświecie bez żadnych wspomnień o tym, że przetrwaliśmy apokaliptyczną katastrofę.

Joli.artist twierdzi, że czysta świadomość istnieje wiecznie, jednak nie posiada wspomnień z poprzedniego życia za wyjątkiem drobnych fragmentów z przeszłości. To jednak nie koniec rewelacji. Kobieta przypuszcza, że w przeszłości mogły już istnieć inne cywilizacje, które wymarły np. wraz z dinozaurami ok. 66 mln lat temu.

@joli.artist##mandelaeffect ##apocalypse ##atworldsend ##quantumphysics ##quantumimmortality ##ChimeHasYourBack ##manyworlds♬ Horror, suspense, weirdness, ghost, UFO – Zassh

Czy istnieje życie po śmierci?

Influencerka wspomniała także o możliwości istnienia równoległych światów na wzór tzw. efektu Mandeli. Jest to zjawisko, które sprawia, że spora rzesza ludzi pamięta jakieś przełomowe, historyczne wydarzenie znacznie inaczej, niż naprawdę ono wyglądało. Nagranie doczekało się już ponad 4 mln wyświetleń. Niestety nie wszystkim przypadła do gustu teoria TikTokerki. Dla wielu ludzi wizja nigdy niekończącego się życia jest przerażająca.

Myśl o tym, że nigdy nie umrzemy jest bardzo depresyjna. Przyprawia mnie o ból głowy.

Ktoś inny napisał:

Dzięki, czekałam na kolejny kryzys egzystencjalny.

Jeszcze inni uważają, że tego typu hasła zakrawają o teorie spiskowe.

Nie jestem typem osoby, która wierzy w teorie spiskowe, ale to ma sens i mnie przeraża.

Pewne jest, że podczas ziemskiej wędrówki nie będziemy w stanie poznać całej prawdy na temat możliwości istnienia życia po śmierci. Naukowcy nie zaprzestają jednak badań. Dziś jesteśmy już w stanie rozpoznać m.in. pierwsze objawy zbliżającej się śmierci.

czy istnieje życie po śmierci 2
Pixabay
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), TikTok, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij